Halooo, haloo je tu kinesiotaping – je to bezvadná věc na bolest

proč začít s tejpingem

I když se mi to nechce věřit, stále nacházím velké množství lidí, kteří neznají kinesiotaping vůbec. Přitom by tolika lidem mohl ulevit nejen od bolesti, ale i od zatížení jater zbytečným užíváním léků.
Co to tedy je ten kinesiotaping?

Vyslovuj „kineziotejpink“.
Spojuje řecké slovo kinesis – pohyb a anglické slovo tape – páska, tedy (pohybující se/pohybová páska).
Setkat se můžete i s terminologickými a jazykovými zkomoleninami kinesiotejpink, kinesiologický tejping, označení metody značkou výrobce K-Tape, Fyzio-Tape nebo opisnými výrazy jako funkční tejpování nebo kinesiologický tape. Všechny tyto termíny popisují totéž – lepení textilní pružné pásky na tělo za účelem snížení bolesti, především pohybového aparátu.

Něco z historie

Metoda vznikla v sedmdesátých letech minulého století v Americe a jejím zakladatelem je japonský chiropraktik Kenso Kase, který díky svému integrativnímu přístupu (přístup propojující metody tzv. západní a alternativní medicíny) pomohl vzniku speciálně vytvořené elastické pásky, která je jádrem celé metody.
Poprvé byla světu představena již v roce 1988 na olympijských hrách v Jihokorejském Soulu, ale až v roce 2004 na letních olympijských hrách v Aténách tato barevná lepící páska dobila sportovní svět.

Kinesiotaping je nejrychleji se vyvíjející a rozšiřující metodou. Získává si čím dál větší oblibu pro svou dostupnost, nenásilnost a dlouhotrvající účinek. I když byla primárně vyvinuta pro podporu léčby především pohybového aparátu, dosahuje velmi dobrých efektů i v jiných oblastech. Především v terapii lymfatického systému.
V současnosti se již cca 80% použití kinesiotapingu přesunulo ze sportovní medicíny do ortopedie, chirurgie, pediatrie, lymfo-terapie, fyzioterapie, neurologie a dalších.

Čím to je, že je to tak skvělá věc?

Veškeré kouzlo kinesiotapingu je ukryto v pásce. Jedná se o speciálně vyvinutou textilní pásku, která svou hmotností odpovídá hmotnosti kůže – tělo ji nevnímá jako cizí předmět. Dalším rysem je její elasticita. Ta opět odpovídá základní pružnosti kůže, tedy páska se s vámi hýbe. I když je páska nalepena, nedochází k plnému omezení pohybu. Umožňuje tělu udržet si, i v době zranění, své naučené pohyby, zachovat výživu kloubních chrupavek atd. O tom, jak celý systém funguje, jsem napsala e-book 9 kouzel kinesiotapingu.

Své místo si kinesiotaping, díky skvělé schopnosti tišit bolest, nachází čím dál častěji i v domácí lékárničce běžných lidí, hned vedle Ibalginu a černého uhlí.

Proč?

Kinesiotaping je dostupný, nealergizující, příjemný na těle a funguje. Dá se nosit několik dní. Je voděodolný, tedy s ním můžete i do bazénu. Zvládnou jej v základech nalepit i děti a senioři a nezatěžuje játra jako léky.

Chcete se naučit tejpovat? Přijďte na jeden z Kurzů pro veřejnost.

 

Odeslat komentář