Barefoot boty. Ano? Ne?

Anglické slovo „barefoot“ můžeme přeložit jako „bosý“ nebo „naboso.“ Jedná se tedy o boty napodobující chůzi naboso, kterou lze chápat jako nejpřirozenější pro člověka

 

Co je vlastně barefoot obuv? 

Anglické slovo „barefoot“ můžeme přeložit jako „bosý“ nebo „naboso.“ Jedná se tedy o boty napodobující chůzi naboso, kterou lze chápat jako nejpřirozenější pro člověka.

Jsou dětské barefoot boty vhodné? 

V úvodu je třeba zmínit, že pevné paty nejsou od věci. Má-li rodič ploché nohy, je obezřetnost u dětské barefoot obuvi naprosto na místě.

Pohyb vytváří strukturu

Je vhodné si uvědomit poměrně zásadní věc: když se budou nohy hýbat, otiskne se do nich terén. A to je dobře. Vliv na tvar chodidla má i materiál obuvi. O to lépe se bude noha modulovat. Chůze naboso po plovoucí podlaze není žádná výhra. Žádný extra stimul. Když opatek boty koriguje postavení paty při došlapu, dochází k zajištění dobré podpory pro celou dolní končetinu. Tak, aby mohla nést tíhu těla.

Správné postavení paty

Správné postavení paty ovlivňuje postavení hlezenní kosti tzv. Talu a nad ním se vztyčuje bérec, což je opora dolní končetiny. Když pata uhýbá do stran – nejčastěji zevně, vnitřní kotník padá dovnitř (při pohledu zezadu to vypadá jako kotníky do X) a Thalus je nestabilní. Tíha trupu přes nohu není dobře podepřená, a tudíž se bortí, nebo vůbec nevyvine podélná klenba chodidla.

Barefoot obuv doma x venku

Doma nechť děti pobíhají naboso nebo nazují barefoot obuv, ale je třeba, aby měly i boty s pevnou patou. Běh po trávě, na kamínkách (hlavně bezpečně) je OK. Ať má noha trénink. 

Co brát u barefoot obuvi v potaz?

Určitě genetiku a nedozrálé tělo. Kosti dětí nejsou dorostlé, hledají svůj tvar, aby mohly dobře dozrát. Kvalitní opora zajišťuje maximálně pozitivní vývoj kostí. Ne každý přirozený vývoj kostí je totiž dobrý pro tělo z dlouhodobého hlediska. 

Pokud v raném věku, když jsou kosti měkké a nezralé, necháme tělo růst bez korekcí a podpůrného tvarování pevným opatkem, tělo si sice vyvine svoji určitou odolnost, svůj individuální tvar kostí a vzájemného skloubení. Pro běžný život to však nemusí mít jen pozitivní dopady. Křivé postavení kotníků se řetězí do zkřiveného postavení v kolenou, v pánvi i v páteři.

Závěr

Neodmítám ani jedno. Ale všeho s mírou. I s barefoot obuví. A doporučuji zejména rozmanitost.

Odeslat komentář