Úvod do světa Makko Ho

Makko Ho cvičení Tereza Dvořáková

Mnozí lidé si svého těla všimnou až v okamžiku, kdy je něco bolí. Bolestivý pohyb, který však pořád vykonat lze, budou dělat stále. Jsme lidé a ti zkrátka nechtějí být omezováni. Hýbeme se přes bolest, nevědomky si tak přetěžujeme jiné části těla a problémy se vrství a vrství.

Patříte-li ke šťastlivcům, kterým se bolest po většinu života vyhýbá, začnete si své tělo uvědomovat obvykle až v momentě, kdy se vám nepovede na večírku udělat stojku nebo placku, kterou jste oslňovali společnost na vysoké škole. 

“Už mám svůj věk”

Je velice zajímavé, kolik mladých lidí si všímá, že se jim nějaký pohyb v těle nedaří a svádějí to na věk. Svoji pohybovou omezenost přisuzují tomu, že jsou staří. 

Poprvé se tento ve společnosti předávaný blud objevuje u lidí zhruba od 30. roku. No jo, už mám svůj věk, tělo tuhne, nemůže udělat to co dřív. Tato myšlenka je poměrně fatalistická a bohužel velice predikční. Čím častěji si ji budeme říkat, o to větší pravdou se stane. A naše tělo ji bude následovat. Je to velmi pragmatické.

Tělo je biomechanický stroj

Tělo můžeme vnímat jako jakýsi biomechanický stroj, který má určité stupně volnosti a tuhosti, aby mohl sám sebe držet v gravitačním poli. Také aby se mohl opírat a vztyčovat nad zemí. Nebo udržovat rovnováhu ve stoji, chůzi a běhu či při komplikovanějších úkonech, jako je manipulace s předměty.

Symetrie neexistuje

Jak ráda říkám na kurzech, všechno na těle je šikmo a do zatáčky. Symetrie prostě neexistuje. I když máme dvě nohy a dvě ruce, v podstatě nikdy je nepoužíváme rovnoměrně

V úvahu ještě musíme vzít pohybově jednostranný životní styl dnešní společnosti, kdy o lidech s úsměvem hovoříme jako o “hommo sedatus” (člověk sedavý) čili další evoluční stupeň homo sapiens. 🙂

Ani rozložení vnitřních orgánů v těle není rovnoměrné. Nejtěžší orgán, játra, leží v těle na pravé straně a srdce pulzující krev zase vlevo. Narušená pohybová balance nepřímo ovlivňuje funkce vnitřních orgánů

Takže cvičení Makko-ho, s nímž vás chci seznámit, je pro nás strategie win-win. Protahuje totiž svaly a zároveň samo o sobě ovlivňuje dobré funkce vnitřních orgánů.

Geniální strečingový minimalismus

Shrnuto a podtrženo, pokud žijete v lidském těle, holt máte některé svaly zkrácené a jiné oslabené, ať chcete, nebo ne. A pokud sportujete, jen dobře. Základní sport, který v současnosti kvalitně zajišťuje udržení dostatečného protažení a sílu jednotlivých svalů, je pravidelná a dlouhodobá jóga.

Já tedy jógu moc nemusím, ale ráda si z každé metody vyberu to nejúčinnější. A následně nastavuji minimalistickou péči o své tělo. Věřím, že se vám stejně jako mnohým mým klientům bude pro běžný aktivní a bezbolestný život líbit geniální strečingový minimalismus Makko Ho. Více si o něm řekneme příště. Těším se 🙂 

Odeslat komentář