V čem se liší 10 škol tapingu?

kinesiotaping kurz

Taping dnes učí kde kdo a nikdo pořádně neví, čím se jednotlivé školy liší.

Pokusím se nastínit situaci, která v posledních letech ve světě nastala. Vzniklo několik škol, tedy rozumějme směrů, které využívají potenciálu moderního tejpingu.

Každá škola učí taping trochu jinak, ale všechny mají pravdu

Jako základní školu (1. ) počítám učení autora celé techniky, pana Kenzo Kaseho z Japonska, který je hlavou myšlenky, že pohybové potíže těla budeme léčit, aniž bychom omezili pohyb.

To nejdůležitější, co Kenzo Kase světu přinesl, je pružná páska s kvalitami lidské kůže. Splyne s naším pohybovým systémem a využívá nervového systému k navození účinků. Více o principech fungování kinesiotapingu najdete v mém e-booku 9 kouzel kinesiotapingu.

Nezadržitelný vývoj

Je tomu již skoro 50 let, co přišla na svět první páska, tak se nemůžeme divit, že se vše vyvíjí.
Za tuto dobu vzniklo velké množství firem, které vyrábí svoji „ještě lepší, pružnější, barevnější či lépe přilnavější“ pásku. Kinesiotaping se stal fenoménem péče o tělo jak u sportovců, tak v rehabilitaci.

Kinesiotaping

Slovo kinesiotaping se stalo synonymem pro techniku, pásky a celý obor. V Británii funguje světová organizace, která se zabývá výzkumem a uplatněním metody na poli humánní i veterinární medicíny.

Postupně vznikají specializační přístupy jako lymfatický kinesiotaping (2.), pohybový (3.) – často nazývaný jako svalové techniky. Za samostatný můžeme považovat i přístup korekční. U korekčního přístupu (4.) v kinesiotapingu se využívá delších aplikací a silnějšího tahu pásky. Tato metoda je tzv. aplikovanou technikou kinesiotapingu, kdy celkový pohyb částečně omezuje. V pravém slova smyslu jej řídí, usměrňuje a vede.

5. Dynamický taping

Z Nového Zélandu přišla myšlenka tzv. dynamického tejpingu (dynamic taping). Pásky využívané zde jsou zcela jiné – jsou pružné v obou směrech (podél i napříč). Pásky se aplikují spirálně po končetině. Hlavní efekt tkví v celkové podpoře pohybu. Páska působí jako podpůrná pružina absorbující a zpětně uvolňující energii těla při pohybu. V rehabilitaci dobře podporuje centraci kloubů, pomáhá při korekci držení končetin u neurologicky postižených lidí apod. Technika je určena pro rehabilitaci a rekondici sportovců.

Celokončetinová aplikace pásky umožňuje při pohybu absorpci pohybové energie. Tu následně dokáže při dalším pohybu uvolnit a pomoci tak oslabenému sportovci vykonat pohyb, posílit a stabilizovat pohyb třeba po zranění. Tato technika se v širokém působení v Evropě v konkurenci s kinesiotapingem moc nerozšířila.

Své významné místo však nachází na odborných lůžkových rehabilitačních odděleních/ústavech. Zde bývá velmi dobře využívána u pacientů s postižením centrálního nervového systém (dětská obrna, následky mozkové mrtvice atd.).

6. Meridiánový kinesiotaping

Meridiánový kinesiotaping vychází z učení tradiční čínské medicíny o energetických drahách v těle. Mistři tohoto oboru aplikují pásky v přesně uvedeném směru a průběhu. Záleží na barvě tejpu, který energii buď dorovnává, podporuje, tlumí, či rozpouští blok.

V této metodice se hodně využívá i tzv. cross tejpů, malých mřížek, které se lepí na akupunkturní body a nechávají působit i poměrně dlouho. Třeba i několik týdnů, dokud neodpadnou. Tak jako každému terapeutickému výkonu, i tomuto ošetření by měla předcházet diagnostika. A po ošetření by mělo dojít k přeměření vašeho stavu a zhodnocení výsledků ošetření. 

7. Neurofyziologické pojetí kinesiotapingu

Neurofyziologické pojetí kinesiotapingu je moje metoda. Jako já tejpuje velké množství ostatních kolegů, kteří absolvovali jiné kurzy, a ani o tom neví. V mém pojetí kinesiotapingu není zcela rigidní, jak který tejp vypadá. Může se tvarově lišit, a to nejen podle velikosti a tvaru vašeho těla, ale především podle aktuální funkční diagnostiky.

Tedy vytvářím tejpy na míru, podle toho, co vaše tělo zrovna teď potřebuje. A jak je to možné? Jednoduše. Vytáhla jsem si z kinesiotapingu všechny základní účinky, které umí páska s tělem udělat. Tyto znalosti jsem spojila s tím, co potřebuje naše tělo, aby se uvolnilo, aby přestalo bolet, aby zlepšilo prokrvení – znalosti neurofyziologie. Vytvořila jsem jednoduchý a v podstatě univerzální systém, který, když znáte, nalepíte cokoli.

8. Značkové školy tapingu

Kurzy výrobců jednotlivých značek pásek nejsou špatné, to v žádném případě. Jen sestavují univerzální návody, jak který problém lepit. Natáčejí videa, dělají velkou reklamu. Často se dozvíte, že ono ošetření bude fungovat jen s jejich páskou, a ne jinou. Na to si udělejte názor sami. Nejsmutnější mi na tom přijde, že vám řeknou, co máte lepit např. na natažený kolenní vaz. Ale už vám nevysvětlí proč, v jaké fázi problému a co má být výsledkem. 🙁

Tyto školy se snaží něčím od ostatních odlišit. A proto vzniká v celkovém oboru tejpování zmatek. Ten vyvolává na tuto techniku protichůdné názory. Lékaři ji často považují za placebo a i mnohý lektor řekne, že technika prostě někdy nefunguje.

9. Sportovní taping

Jeho velkým propagátorem je u nás MUDr. Flandera. Byl prvním autorem, který techniku s úspěchem aplikoval u sportovců, a mnohým jistě zajistil rychlejší návrat na kolbiště sportovních výkonů. Sportovní tejping využíval především pevných (nepružných) pásek, které byly lepeny ve vrstvách, a působily na selektivní omezení pohybu po úrazu.

Bylo to lepší než sádra v době, kdy nic jiného než sádra na utržené vazy nebylo. Dnes se toto tejpování stále velmi dobře využívá u silových sportů, jako je vzpíraní, bojové sporty, atletické těžké vrhy, sportovní gymnastika a další. 

10. Farmako-tejping

Pak zde máme farmako-tejping. V tomto přístupu se používají pásky s nějakou další příměsí, která podporuje hojení v těle. Když si odmyslíme kapsicinové náplasti z lékárny nebo detoxikační náplasti na chodidla, můžeme více rozebrat tzv. turmalínovou pásku a pásky značky Phiten.

Turmalinové pásky jsou celkem populární a propojují základní kvality kinesiotapingové pásky s efektem biorezonance. Tyto pásky mají v nabídce již různí výrobci. Z nejznámějších Temtex a EposTape.

Jedná se o pásku, která má lepidlo obohaceno o rozemletý polodrahokam turmalín. Ten zesiluje přilnavost lepidla a tím i délku užití pásky např. u vodních sportů. Turmalín dále podporuje buněčný metabolismus, snižuje zánět a mění pH ve tkáni.

Druhou podkapitolou zde musí jednoznačně být značka Phiten. Ačkoliv nejsem za tuto propagaci placena, přesto vám doporučuji se na web podívat. Jejich pásky nemají svou technologií nic společného s kinesiotapingem. Ale pro laické použití jsou velmi přínosné. Kolegové mi za toto doporučení utrhnou hlavu. Bojí se totiž, že jim Phiten bere práci.  🙂

Tyto pásky jsou napuštěné vodním roztokem titanu. Neptejte se mě, jak to dělají. Každopádně docela hodně dobře fungují na tlumení nezánětlivé bolesti a urychlují regeneraci. Proč zdůrazňuji nezánětlivé? Protože pokud pásku nalepíte na počínající zánět šlach, tak do druhého dne určitě skončíte na pohotovosti a rádi mě mít nebudete.
Ruka vám oteče jak balón. Páska totiž urychluje pochody v buňce bez ohledu na to, jaké zrovna jsou. Tak prosím prvně přemýšlejme.

Závěr

Ať už se k vám dostane jakýkoli přístup, doporučuji zůstat otevřený pozitivní zkušenosti. A pokud, bohužel, pozitivní nebude, věřte, že to nemusí být špatnou technikou. Možná jen nevhodným načasováním nebo vaše tělo právě v tomto okamžiku potřebuje něco jiného. Pokud vám tejpy opakovaně nepomáhají, můžete najít příčinu v mém článku Proč tejpy nefunguji.

Mějte se barevně a páskovaně Tereza

Komentáře ke článku “V čem se liší 10 škol tapingu?

Odeslat komentář