Kdy kinesiotaping nefunguje, aneb 9+1 nejběžnějších chyb při lepení

Kinesiotaping Mgr. Tereza Dvořáková, Ph.D.

Kinesiotaping miluji. Je to jednoduchá a velmi efektní metoda. Jak to však ve světě chodí se vším, co je IN,  i na tejpu se staví spousta mýtů, spousta škol a především spousta businessu. No a protože nemám ráda, když se z komára dělá velbloud, nebo když někdo o kinesiotapingu říká, že mu nefungoval 🙁  rozhodla jsem se napsat tento článek, protože… 

 NENÍ MOŽNÉ, ABY KINESIOTAPING NEFUNGOVAL

Jak je to tedy možné, že je zde stále mnoho lidí skeptických, nebo dokonce z vlastní zkušenosti zklamaných?

Je to chybou terapeuta, jak jinak.

Zde jsem pro Vás sesumírovala deset nejčastějších chyb, které zaručují, že kinesiotaping prostě fungovat nemůže.

1. Přetažená páska

Nejčastěji se setkávám s zcela lidskou chybou a to je chyba manuální – tedy, že páska je příliš mnoho natažena. Člověk je jako dítě. Když mu dáte do ruky něco, co se dá natahovat, bude za to prostě a jednoduše tahat. Ve smyslu čím víc proužků, tím víc Adidas.
Často mě překvapuje jak moc musím své studenty krotit, aby pásku nepřetahovali a tím, její účinek neblokovali.

2. Nerespektování průběhu svalů

Aplikace na špatnou lokalitu  – ano opět se dostáváme k anatomii, nejde o to, že bychom ji museli  nějak precizně znát, ale je třeba umět se na ni dívat a respektovat hranice. Páska je často nalepena ledabyle. Nerespektuje směr a průběh svalu a tak se mnohdy i 60% účinku tejpu míjí efektem. Prostě páska nemůže ovlivnit klíčový sval, když je vzhledem k jeho průběhu nalepena křivo.

3. Nerespektování hranic

Také mnohdy terapeut, který se naučil tejpovat každé koleno a rameno stejně jedním druhem tejpu se spoléhá na to, že ví jak a nedává pozor na vlastní hranice ošetřované lokality. Setkávám se s tejpy, které svým koncem nebo počátkem zasahují do jiných svalů, svalových povázek tzv. fascií a viděla jsem i tejpy, které tímto způsobem místo, aby ulevily napnutí v ramenou, vyvolaly migrénu.

4. Odfláknutý postup

Dále se děje drobná nepozornost v tom, že páska není nalepena ve kvalitní terapeutické poloze a klient se s ní pohne ještě dříve, než ji terapeut tzv. zažehlí – tedy teplem dlaně fixuje. Teplem se aktivuje lepidlo a pokud není aktivováno, páska nemůže spolupracovat s kůží a podkožím ve svém plném potenciálu a stává se prostou a obyčejnou bandáží typu obinadlo.

5. Nadbytečná podpora techniky

Mnohý terapeut se již v kurzu dozví, že na někoho páska funguje a na jiného ne, (škoda peněz za takový kurz) a tak technice nevěří. Pásku různě fixuje nadbytečným užíváním fixačního lepidla, nebo doplňuje příčné fixační pásky pro pana příhodu – zde se z nádherného funkčního téměř kybernetického přístupu stává prostá mechanika. prostě a jednoduše se z tejpu stane ortéza.

6. Nespecifické užití techniky

Často vidím, že je pásky použito zbytečně mnoho – zalepíme všechno, co se dá. Nebo naopak zbytečně málo – když máte silnější koleno, je někdy třeba pásku zdvojit – zvlášť, když má podpořit např. přední zkřížený vaz.

7. Nedostatečná diagnostika

Nekvalitní diagnostika příčiny. Když je třeba problém bolest a je to bolest způsobená přetížením, tejp v technice na podporu svalu fungovat prostě nemůže. Stejně tak, když bolí koleno z otoku a my lepíme stabilizaci a podporu vaziva. Každý klinický problém má své použití tejpů a silné tahy slabší tkáň prostě zablokují. To je však boj každého terapeuta.

8. Přeceňování techniky

Přeceňování tejpu , jako všeléku – klient má problém v koleni – nalepíme tejping a čekáme, že  problém zmizí …NO COMMENT

9. Nadužívání techniky

Také se setkávám s komentářem klientů, že ta minulá páska od kolegy jim nepomohla i když ji tam nechali nalepenou 14 dní. Delší působení jen oslabí neurofyziologické mechanismy těla a systém se do pásky prostě a jednoduše opře. Přestane pracovat – tedy, jakoby se nic nedělo 🙁

10. Neochota přemýšlet a ochota vyhovět

Jako peklo dnešní doby vidím stav našeho zdravotnictví, kdy lékař více času čučí do počítače než na Vaše tělo. Mojí klientku včera diagnostikoval neurolog jedním dotekem od stolu přes košili. I když dám ruku za většinu fyzioterapeutů, za maséry či trenéry již nikoli. Přemýšlet prostě bolí a věnovat se někomu individuálně je příliš osobní a zatěžující.

Na druhou stranu si za to mohou i sami pacienti, kteří studují kdo ví co a sami radí doktorovi, co jim má předepsat za léky, než by mu kladli tu dotěrnou otázku proč. Vidím ve své vlastní praxi velkou nedůvěru terapeutů v sebe sama a s nadměrnou ochotou klientovi vyhovět. A tak posloucháme často své klinety více než vlastní ruce a lepíme a ještě tady, aby to opravdu fungovalo. A pak ještě tady kousek a tady taky a…tělo se z toho všeho může pěkně poplést.

Takže lidi , stůjme si za svým a vždy když budete něco lepit musíte znát odpověď na otázku PROČ to lepíte a CO TO MÁ UDĚLAT.

tejpům zdar

 

Komentáře ke článku “Kdy kinesiotaping nefunguje, aneb 9+1 nejběžnějších chyb při lepení

  1. Jana Balsinkova on said:

    Dobrý den zvažují absolvovat kurz u Vás. Jezdím na zavody a je třeba občas závodníkům vypomoci. Můj dotaz je však osobní. Velmi mě trápí varixy hlubokého zilniho systému. Musím nosit kompresní punčochy což je především v létě hrůza. Pomohlo by tejpovani i na tento problém? Dekuji

Odeslat komentář