Zakopanej pes 2 – pectoralis minor

zakopanej pes

To mi tak jednou přišla jedna klientka a téměř plakala bolestí.
Už za sebou měla vyšetření kardiologa, ortopeda, byla i na mamografu. Ale stále ji trápila nesnesitelná bolest na hrudníku jdoucí až do prsou.
Provedla jsem vyšetření, především odběr anamnézy, což je detektivní činnost hledající, jak se člověk vlastně hýbe. Pak jsem na ni musela sáhnout a dobře se i koukat. Za vinou byl právě…

MALÝ PRSNÍ SVAL aneb pectoralis minor

Že jej neznáte? Spíš budete znát jeho staršího bratra tzv. velký prsní sval, který jej překrývá? Nachází se na hrudníku avšak má téměř vertikální průběh. Jedním svým koncem se upíná na výběžek lopatky. Toto místo snadno poznáte. Vytváří na tlak bolestivý bod pod klíční kostí hned vedle hlavice ramene.

malý prsní sval

 

Mimochodem ďolíku hned vedle říkáme
„zóna strachu“.

Malý prsní sval se  svými jednotlivými svalovými pruhy jdoucími víceméně přímo dolů po přední straně hrudníku upíná na žebra. Dosahuje někam až do úrovně bradavek. Protože patří k tzv. starým svalům – prý je to pozůstatek svalů ptáků.

Ptáci tento sval používají na mávání křídly.

Sval sám o sobě projevuje tendence ke zkrácení. Mívá velkou svalovou dráždivost, a často se zapojuje do pohybu ruky i když to za normálních podmínek vůbec není třeba.

Jakoby předbíhal. Svou zvýšenou aktivitou táhne lopatku dopředu – vytváří tzv. kulatá ramena. Nestabilní a vertikálně vytažená lopatka následně narušuje všechny ostatní pohyblivé segmenty – krční páteř, trapéz a vlastní funkci ramenního kloubu.

Tím, že se upíná na žebra a lopatku je často obětí přetížení, jako se stalo u mé klientky. Přetížení z práce na počítači – pohyb paže bez opory loktů, dlouhodobý předklon krku – práce na notebooku, nedostatečný dech – zablokovaný pohyb žeber. Vznikl u nás oboustranný aktivní spoušťový bod s projekcí do prsou. Paní pro bolesti nemohla spát. Myslela, že má i jiné problémy – srdce, karcinom v prsu. Bolesti byly opravdu nepříjemné. A tak jsme se do práce pustily spolu a pomalu začali toto klubko souvislostí rozmotávat.

malý prsní sval

terazdvorakova kinesiotaping

 

Komentáře ke článku “Zakopanej pes 2 – pectoralis minor

  1. Jarka Horáková on said:

    Malý prsní sval,krásný příspěvek o častých obtížích,Opět super podání pro ostatní,co to potřebují zopakovat!!!!!!!

Odeslat komentář