Speciální tvary tejpů

ALTERNATIVNÍ DRUHY TEJPŮ

Tejpy jsou opravdu báječné a mohly by pomoci tolika lidem, jen kdyby je lidé více a více používali. To je hlavní myšlenkou většiny výrobců. Proto jdou mnozí svým klientům naproti a vyrábějí všemožné průmyslově předpřipravené tejpy pro snazší použití. V tomto článku se seznámíme se základními z nich.

Komerčně dodávané před stříhané tejpy – tzv. pre-cut

Na trhu se setkáváme s již před stříhanými tejpy, které se dají dobře aplikovat bez použití nůžek v terénu. Já znám pouze dva základní druhy a to s příčnou a podélnou perforací.

Pásky s příčnou perforací po cca 15 cm umožňují odtrženi délky pásky pouze v tomto místě. Za mě jsou velmi nepraktické, jelikož málo kdy potřebuji přesně jen násobek této délky k aplikaci.

páska s příčnou perforací

Druhá varianta tejpů s podélnou perforací, kdy je páska ve své délce rozrušena mnohými krátkými „dírami“. Má mít za benefit zvýšení bolest tlumícího účinku. Tato perforace má mít ještě lepší odlehčovací účinek na tkáň pod páskou. Avšak mě osobně už to přijde zbytečné.

páska s podélnou perforací

Oba dva tyto druhy pásky nevyužívám a přijdou mi již jako komerční produkty se snahou odlišit se od ostatních tejpů na trhu. Považuji základní pásku za geniální. Důležitější, než ještě lepší materiál, je má schopnost s ním kouzlit 🙂

Aplikační balíčky tejpů

Komerčně lze sehnat již před stříhané kousky tejpů v rozměrech 5x20cm. Tyto tejpy jsou nejčastěji ve tvaru I, V a X. Nebo rovnou před připravené pro koleno a jiné části těla. Tyto pásky se s efektem dobře uchytily u sportovců.

pre-cut tape

V reálné praxi se dostaneme k dalším možnostem speciálně upravených tvarů tejpů a to vlastnoručně střihem nůžkami. K nejzajímavějším patří tvarové modelování tejpů v oblasti obličeje.

Ledvina – nadzvedává chřípí a dá se využít pro snížení chrápání v situaci rýmy. Podporuje uvolnění vedlejších nosních dutin.

Bublina – uvolňuje ucpané čelní dutiny a lepí se na kořen nosu a na čelo. Zasahuje do obočí a při správném postupu nevytrhává při sundávání obočí – jak se mnozí obávají.

Dot – neboli tečka – se používá výhodně na prsa pro podporu kojení a úlevy od tlaku v prsou (pouze u zdravých žen a nelepí se na bradavku).

Zvláštní tejpy – Cross tape

Tento nepružný, velmi tenký tejp ve tvaru obdélníkové mřížky se dodává ve třech velikostech a i když se nazývá TAPE = páska, nemá s kinesiotapingem nic společného. Fungují na principu vyvolání střídavé změny podtlaku pod páskou = podpora lymfatického toku. Tlumení bolesti.
Aplikuje se na body na těle, a to buď dle principu akupressury, nebo na tzv. spoušťové body. Lze jej s efektem použít na menší místa bolesti či menší modřiny. 
Obvykle se aplikuji na dobu delší než je vhodná pro kinesiotaping – až 14 dní.

Já velmi ráda tyto techniky kombinuji především někde v terénu. U klientů, které nevidím moc často. Kdy si tělo pacienta vyšetřím a  rukama poskládám do maximálního optima, ošetřím tejpem klíčovou oblast a crossem sekundární spoušťové body v navazujícím myofasciálním řetězci. Tak dosáhnu prodloužení efektu celého mého ošetření a dám tělu čas, který potřebuje. Jinak může stát, že se původní potíže po ošetření na chvíli schovají a postupně se opět dostanou ke slovu.

Odeslat komentář