Speciální tvary tejpů

ALTERNATIVNÍ DRUHY TEJPŮ

Tejpy jsou opravdu báječné a mohly by pomoci tolika lidem, jen kdyby je lidé více a více používali. To je hlavní myšlenkou většiny výrobců. Proto jdou mnozí svým klientům naproti a vyrábějí všemožné průmyslově předpřipravené tejpy pro snazší použití. V tomto článku se seznámíme se základními z nich.

Komerčně dodávané před stříhané tejpy – tzv. pre-cut

Na trhu se setkáváme s již před stříhanými tejpy, které se dají dobře aplikovat bez použití nůžek v terénu. Já znám pouze dva základní druhy a to s příčnou a podélnou perforací.

Pásky s příčnou perforací po cca 15 cm umožňují odtrženi délky pásky pouze v tomto místě. Za mě jsou velmi nepraktické, jelikož málo kdy potřebuji přesně jen násobek této délky k aplikaci.

páska s příčnou perforací

Druhá varianta tejpů s podélnou perforací, kdy je páska ve své délce rozrušena mnohými krátkými „dírami“ s benefitem zvýšení tlumícího účinku. Tato perforace má mít ještě lepší odlehčovací účinek na tkáň pod páskou. Osobně mi to už přijde zbytečné.

páska s podélnou perforací

Oba dva tyto druhy pásky nevyužívám a přijdou mi již jako komerční produkty se snahou odlišit se od ostatních tejpů na trhu. Považuji základní pásku za geniální. Důležitější, než ještě lepší materiál, je má schopnost s ním kouzlit 🙂

Aplikační balíčky tejpů

Komerčně lze sehnat již předstříhané kousky tejpů v rozměrech 5x20cm. Tyto tejpy jsou nejčastěji ve tvaru I, V a X. Nebo rovnou předpřipravené pro koleno a jiné části těla. Tyto pásky se dobře uchytily u sportovců.

pre-cut tape

V reálné praxi se dostaneme k dalším možnostem speciálně upravených tvarů tejpů, a to střihem nůžkami. K nejzajímavějším patří tvarové modelování tejpů v oblasti obličeje.

Ledvina – nadzvedává chřípí a dá se využít pro snížení chrápání při rýmě rýmy. Podporuje uvolnění vedlejších nosních dutin.

Bublina – uvolňuje ucpané čelní dutiny a lepí se na kořen nosu a na čelo. Zasahuje do obočí a při správném postupu nevytrhává při sundávání obočí – jak se mnozí obávají.

Dot – neboli tečka – se používá výhodně na prsa pro podporu kojení a úlevy od tlaku v prsou (pouze u zdravých žen a nelepí se na bradavku).

Zvláštní tejpy – Cross tape

Tento nepružný, velmi tenký tejp ve tvaru obdélníkové mřížky se dodává ve třech velikostech a i když se nazývá TAPE = páska, nemá s kinesiotapingem nic společného. Fungují na principu vyvolání střídavé změny podtlaku pod páskou = podpora lymfatického toku. A tlumí bolest.
Aplikuje se na body na těle, a to buď dle principu akupresury, nebo na tzv. spoušťové body. Lze jej s efektem použít na menší místa bolesti či menší modřiny. 
Obvykle se aplikuji na dobu delší, než je vhodná pro kinesiotaping – až 14 dní.

Já velmi ráda tyto techniky kombinuji především v terénu. U klientů, které nevidím moc často. Když si tělo pacienta vyšetřím a  rukama poskládám do maximálního optima, ošetřím tejpem klíčovou oblast, poté crossem sekundární spoušťové body v navazujícím myofasciálním řetězci. Tak dosáhnu prodloužení efektu celého mého ošetření a dám tělu čas, který potřebuje. Jinak se může stát, že se původní potíže po ošetření na chvíli schovají a postupně se opět přihlásí o slovo.

Odeslat komentář