Gynekoložka píše o přínosech fyzioterapie v gynekologii

Spolupráci s předními brněnskými gynekoložkami považuji za dar.

Konečně vzniká komunita vzájemně se obohacujících profesionálů. A díky tomu můžeme nastolit celostní přístup k problémům ženských pacientek. 
Dnes vám zde předkládám článek mé drahé přítelkyně MUDr. Svatavy Žalmanové o tom, že každý obor má své hranice a je třeba se spojovat a objevovat nové cesty. 
Přeji příjemné počtení a Tobě, Svaťo, děkuji.                                       

Tereza

Každý z ambulantních gynekologů má ve své péči několik tzv. problematických pacientek. Jsou to ženy, které i přes sebelepší péči, vyšetření u jiných specialistů, laparoskopie a jiné zásahy se se svými problémy stále vrací.


Pomocí klasické medicíny dokážeme vyloučit možnou anatomickou příčinu, ale někdy se nám i přes značné úsilí nepodaří ženě zcela pomoci. Funkční potíže v podbřišku se řeší obtížněji. Klasickým příkladem mohou být bolesti v malé pánvi.


Velkou roli v ženské malé pánvi hraje psychosomatika. Řad problémů psychického rázu výrazně ovlivňuje vnímání a citlivost v oblasti malé pánve. Jsou to například potíže s menstruačním cyklem, se sexualitou, s přijetím ženské role, bolesti v podbřišku, některé stavy s urgentní symptomatikou močového měchýře atd.


Je řada problémů v oblasti malé pánve, se kterými může zkušený fyzioterapeut gynekologovi zásadně pomoci. Jedná se o harmonizaci svalů pánevního dna – ať už povolení hypertonu nebo posílení uvolněného svalstva, úprava pozice kostrče atd. Při správném tonu svaloviny pak ustupují menstruační křeče, dyspareunie (bolestivý styk u žen), může zmizet i pocit tíhy v podbřišku, zlepší se inkontinence.


Tereza je nejen výborná fyzioterapeutka. Její kvality vidím v komplexním přístupu. Odesílám jí ke konzultaci ženy, které své potíže v oblasti malé pánve jasně somatizují. Tereza s nimi krok za krokem řeší celkovou stabilizaci svalů a současně pracuje na změně nesprávných fyzických i psychických mechanismů, které potíže způsobují. K tomu používá své vzdělání v oblasti klasické fyzioterapie spolu s alternativními  a koučovacími technikami. Ženy, které mají chuť se svých potíží zbavit, se pak krok za krokem postupně zlepšují a při návštěvě v ordinaci mi dokonce děkují, že jsem jim návštěvu u Terezy doporučila.


Takže i já děkuji Tobě, Terko!
MUDr. Svatava Žalmanová, ambulantní gynekoložka, specialistka na urogynekologii

Odeslat komentář