10 nejběžnějších bolestí, se kterými vám tejping zaručeně pomůže

tejping remene

 

Bolest a tejping

 

Jednu takovou malou bolest, jak to mám po dnešní noci já, není radno přehlížet. Třeba v zadní straně ramene. To by se časem přeneslo třeba do krku. A pokud bych s ní dále psala na PC, mohla bych se, řekněme do týdne, hodně divit.
Ráno bych se probudila s hlavou nakřivo.To už by bylo opravdu nepříjemné. Následovala by nemožnost práce, nezbytný odpočinek, omezeným pohyb hlavy či ruky a nedej bože, že by to bylo tak silné, že bych musela vzít prášek nebo k doktorovi na obstřik.

Na co všechno si tedy doma lepím pásku?

Když už mě něco chytne, je to velká legrace.
Sedím v práci a za krkem mi leze kus oranžové pásky a klienti s úžasem říkají: „Vy taky máte bolesti zad?“ A já povím, že ano, že i mě se to občas stane. Ale tím, že mohu nasměrovat své děti nebo manžela a oni mi nalepí pásku, mě to vždy brzy přejde.

běžné BOLESTI těla – jak a proč nás trápí

tejping krku

 

1) Tuhne vám krk

– často způsobené dlouhou prací v předklonu hlavy a přetížením krátkých svalů vzadu pod lebkou, nebo svalů na boční straně krku. Jedná se o bolesti hlavy svalového původu, ale když to bolí hodně, většina z vás bude tvrdit, že má migrénu. Někdy se to totiž přenese i do hlavy.
Tuhne krk, hlavou sice hýbete, ale cítíte, že je pohyb omezen, nebo velmi nepohodlný. Tak zrovna na tyto potíže, je TEJP velmi dobrým řešením.

Hlavu totiž odložit nemůžeme :-).

Hlavu naše svaly nesou stále, a často ani v leže nemusí nastat úleva. Hlava je prostě strašně těžká koule napíchnutá na špejli páteře a to je dost nestabilní spojení.
Naše svaly makají furt.

Berme, prosím, všechna tato jednoduchá pojmenování
spíše jako příměr, než jako fundovaný popis.
To by mi kolegové utrhli hlavu.
Asi by se mi ulevilo od bolesti za krkem,
ale už nikdy bych nic nenapsala.

Jako bonus si můžeme tejpem ulevit od tlaku v hlavě, když máme ucpaný nos, zanícené dutiny (1a), nebo když musíte spát na pokoji s někým, kdo strašně chrápe. Můžete mu na chřípí nalepit kousek pásky a i to chrápání přestane (1b), nebo bude aspoň snesitelné.

2) Přeležený krk

– to se stává, taky nám matkám, když pracujeme hodně u kuchyňské linky, tedy v předklonu ve stoji. Pak to známe po nějaké delší práci rukama nad hlavou, na kterou nejsme zvyklí. Jako bývá věšení záclon po celém domě, stříhání stromků na zahradě a vše podobné. Jedné klientce se to stalo po té, co se rozhodla po deseti letech zaštupovat ponožky. Hezky seděla v křesla šila a šila.

Muži znají tento problém méně, ale i oni nejsou ušetření. Měla jsem v ordinaci pána co jezdil často na kole a přetížil si krk. V létě nám to udělá klimatizace v autě atd.

Ráno se probudíte a nemůžete otočit hlavu.

Nekontrolované držení hlavy v jedné pozici vede k přetížení svalů. A ve spánku, když se pak vše v noci uvolní, uvolní se přetížené svaly mnohem méně, než ty co tolik pracovat nemuseli. Stačí jeden nekoordinovaný obrat, nebo delší spánek v poloze s hlavou nakřivo a obratle se „zakousnou“.
Ráno po probuzení je to ještě chvilku  v pohodě, ale jak z postele zvedneme tu naši makovici svalový systém ihned zaregistruje, že je něco nakřivo.
Svaly dostanou křeč, ze které není úniku.

Po velmi krátké chvilce vznikne křeč a hlava nejde tam a nebo zpět.
Chodíte spíše jako Golem než jako víla Amálka.

Pokud vezmeme tejpovací pásku. Instruujeme např. sousedku, aby nám to nalepila. Máme šanci že s trochou drobných cviků budeme za dva zři dny opět v plné kondici. Tak jak se to po úraze povedlo i jednomu mému malému klientovi.

3) Unavená ramena

tejping remene

– já prostě miluju stříhání stromků, tedy aspoň tady v tom článku. Takže si to jednoduše opět představíme. Stříháme stromky na zahradě a bolí nás ramena a víme, že máme stříhat ještě sousedovi. Nebo třeba můžeme malovat obývák, nebo někde něco montovat. Bolí nás ramena prostě a jednoduše z únavy. Taková podobná únava je, když jste na horách a nosíte delší dobu batoh, nebo děti na ramenou.

Víc mě toho nenapadá 🙂

I zde se perfektně hodí si večer na svaly ramen nalepit kinesiotaping. Je potřeba vědět, že se bude  lepit jiným způsobem, než proti bolesti. Tejpem jakoby vytvoříme na ramenou přídatný sval. Bolest poleví a další práce půjde pěkně od ruky.

4) Bolesti pod lopatkou/mezi lopatkami

– toto jsou jedny z velmi častých bolestí počítačových psavců. Jsou sice uloženy jinde než předešlé a často mají více než jen jednu příčinu, ale všechny tyto bolesti dost znepříjemňují život.
Jsou kandidátem na tejpy č. jedna.

PROBLÉM?
Ještě jsem opravdu nevymyslela,
jak si lepit tejp dozadu mezi lopatky svépomocí,
nejsem chobotnice.

Ale klidně můžete zatím někoho ze svých blízkých poslat na kurz.

Když půjdeme po těle níže dostáváme se k bolestem dolní části zad. Tato část stejně jako šíje a ramena má svá typická slabá místa a podle toho, jak se k tělu chováme, tak se nám to vrací.

5) Noční bolesti zad při otáčení

tejping zad

– to jsou takové opravdu hnusné bolesti, které jsou spíše na boku dole, než ve středu zad. Přes den je rozhýbeme, ale v noci nás pěkně potrápí.
Na bolestivé straně nemůžeme v klidu spát.
Míváme to z mnoha příčin. Na toto téma by se dal napsat celý seriál. Já věřím, že ti z vás, co je měli, přesně ví, o čem mluvím :-).

Katku, kterou teď dávám do kupy to chytlo, když vytahovala spící děti z auta. A můj strýc Honza zvedal z křesla svou starou maminku, která už moc nechodí.

6) Lumbago

– bolest situována ještě níže. Spíše na hranici pánve. Ostrá bodavá a především blokující pohyb. Často vzniká po delší práci v hlubokém předklonu, nebo ve dřepu. Zvedání břemene ze země. Často předklon spojený s rotací.
Tak zde je klid samosebou potřeba, ale tejp použitý ve funkci bederního pásu vše zpevní a zakřečované svaly se mohou dříve povolit ze sevření.

PRAKTICKÁ RADA DOKUD NEUMÍTE TEJPOVAT
Velmi dobře vám poslouží i obyčejné obinadlo.
Je třeba si silně omotat pánev tak,
abyste jim stáhli pánevní kosti k sobě. 

 

7) Lokální bolest (SI klouby a jinde po těle)

– toto jsou bolesti, které také známe poměrně často. Jedná se o přetížené úpony, nebo celé svalové skupiny, které bolí spíše místně – v konkrétním bodu. Typickým je bolest tzv. SI kloubu. Lepí se bodově hvězda. Velmi účinná a snadná. Jakmile se naučíte rozpoznávat znamení, která vás povedou. Snadno zvolíte, co by bylo nejlepší nalepit.

8) Bolest malých hýžďových svalů známá jako bolest kyčle

– tyto bolesti bývají často zaměňovány s bolestmi kyčle. I když s vlastní kyčelní kloub je v pořádku. To jen svaly okolo se dostaly, jak většinou jen sedíme do nepohody. Provokují bolesti dále do nohy a jsou opravdu nepříjemné. Mohou způsobit i kulhání.

9) Natažené či unavené svaly

Dále po noze dolů nám tejpy bezvadně pomohou na natažené či unavené svaly stehen nebo lýtek. Pomohou zpevnit kotník, nebo uvolnit otok kolene.

(10) Bolesti v oblasti lokte a karpální tunel

tejping předloktí

Abychom nezapomněli na ruce – zde nás nejčastěji trápí bolesti v oblasti lokte a karpální tunely.

Takže vezte,
že těch běžných bolestí je celá hromada.
Jsou informací o tom, že tělu se naše zacházení nijak zvlášť nelíbí.

Popřemýšlejte, co je ve vašich možnostech a pokud to půjde, hledejte řešení, která mají jen omezené množství vedlejších účinků. Léky jsou někdy potřeba, to chápu. Ale pokud vás to chytne, mrkněte zpět na web, jistě se mi povede připravit jednoduchý návod. Jak si tejpem ošetřit bolesti sám.

Do té doby vám přeji hodně pohody bez bolesti a brzy na viděnou.

Zaujal vás článek? Všechny techniky a řešení bolesti se můžete naučit již za 1 den zde:

>>TEJPING PRO VŠECHNY<<

 

Odeslat komentář