Zakopanej pes 1- znáte hruškovitý sval?
To je ale šílené jméno. Běží napříč zadkem a blokuje sedací nerv pokud si nedáte pozor. Portmonka v zadní kapse, nebo hromádka drobných mincí a je to tady. Dlouhodobý tlak na hruškovitý sval vede k jeho zatuhnutí. To pak k útlaku sedacího nervu.
Věděli jste, že u cca 20% populace běží sedací nerv přímo skrze hruškovitý sval? Každý sval, který je přetížen se nepřiměřeně zapíná, je tužší a tak může svým napětím utlačovat jiné struktury. A takové utlačování nervu, je pro ně maličkost. Nervy jsou tukového původu, jsou tedy velmi náchylné právě na utlačení.
A tak vzniká mnohdy syndrom piriformis. Sval přitlačuje nerv buď proti pánevní kosti, nebo jej svírá . V každém případě pozorujeme jevy typu bolest hýždě, vyzařující po zadní straně stehna atd.
Tento jev vidím poměrně často. Jakoby se to dělo člověku nějak samo od sebe, stačí, že dnes více sedíme, než kdykoli dřív a taky to, že v podstatě vůbec nevíme, co naše nohy ve volných chvílích dělají. Jediná cesta, jak z toho ven je protahovat.
Poskládejte si nohy podle mě – viz foto z dnešní cesty do Olomouce – a předklonit.
Vyzkoušet na obě nohy a srovnat, jak to táhne. Stejnou pozici můžete s efektem využít pro strečink – vydrž v tahu aspoň půl minuty. Ale mnohem lepší a účinnější je to dělat v leže ná zádech a přitahovat koleno s kotníkem na prsa. No nevím, zda je to srozumitelné popsání. Prostě tu pravou nohu z obrázku byste přitahovali k hrudníku.
Na co je nutné dávat pozor?
Především, na to, aby pánev zůstala na zemi, aby to táhlo, abyste nestrečovali v riflích – to by asi moc nepomohlo 🙂
Good luck.
M on said:
Dobrý budu to zkoušet, ale pozor někdy to může být i od hlavy. M
Šárka on said:
Hruškovitý sval je prevít. Bojuju s ním už dva roky. No a když se k tomu přidá sval bedrokyčlostehenní, tak je to přímo vražedná kombinace.