Vbočený palec
Když se jedná o vbočený palec, tak je to od počátku těžká práce. Na noze stojí hmotnost celého těla a jeden malý palec to s ní má dost těžké. Palec ve své kostěné stavbě je do jisté míry tak trochu vbočený a svaly všude okolo, jsou již od přírody pěkně nerovnoměrní hráči. Chcete se na souvislosti okolo velkého problému podívat z blízka?
Problém
Palec na noze je nejvzdálenějším místem od srdce, a ještě o pěkný kus cesty dál od hlavy. Dokud funguje, tak si jej v životě všímáme, jen když jej lakujeme (my ženy), nebo když si jej pěkně ukopneme (to se občas stane každému).
Když však začne bolet a my se dozvíme, že je tzv. vbočený (halux valgus), býváme poměrně překvapení, kde se to tam dole vzalo. No mnohdy taky ne, přiznejte se. Víme o tom třeba i roky, ale neděláme s tím nic. Dokud to nezlobí.
Na nápravu v ordinaci fyzioterapeuta už většinou bývá pozdě.
Ne proto, že by byl stav zcela nevratný, ale proto, že nikdo není ochoten se problému intenzivně a především dlouhodobě věnovat, když existuje chirurgie.
Když už se ale do vlastní terapie pustíme, pojďme se podívat z blízka, kde že je ten zakopaný pes, který, pokud jej nevykopeme, bude úspěch celé terapie blokovat.
ZAKOPANÝ PES leží přímo v anatomii palce. V nestejnosměrném průběhu
šlach extenzorů palce. Jsou to svaly, které běží po svrchní straně palce a velmi záhy uhýbají zevně, tedy blíže k malíku, což je právě ten směr, kterým se vbočuje i palec.
Jsou to dva svaly, tzv. krátky, který jde k zevnímu kotníku (na obrázku jej vidíme , jako tenkou bílou šlachu jdoucí od palce šikmo doprava, – ext. halucis brevis – kde přechází v růžové bříško svalu) a dlouhý, který jde až na bérec (zde značený jako silná bílá šlacha vstupující do samostatné modré šlachové pochvy a opět uhýbající postupně v bérci doprava). Oba tyto svaly fungují dobře pouze pokud má noha dobrou a funkční příčnou klenbu. Pokud však ne, dostávají se tyto šlachy do nevýhodného postavení a místo toho, aby jen zvedaly palec, začínají jej vychylovat směrem k malíku. Když tento stav trvá déle, než je zdrávo, setkáme se na noze s tím, že naše jmenované šlachy vyskočí ze své pozice nad palcem, jakoby z kladky, která je tvořena kloubkem palce. Šlachy tedy změní klidovou pozici a jejich tah se změní z původně dominantního tahu – ohnutí palce nahoru, do dominantně vykřivujícího tahu směrem k malíku.
No nevím jestli se Vám to povede pochopit, ale snažila jsem se 😉
Řešení
Řešením je v podstatě jedině prevence plochých nohou. Cvičení – dostatečné pohyblivosti chodidla, především předonoží (prstů na chodidla), Všechny mezerníky a dlahy, či tejpování mohou pomoci pouze za současného modulování tvaru příčné klenby a obnovení svalů, které jsou schopny postupem tyto umělé korekce nahradit. Nutná je i změna pohyblivosti měkkých tkání na chodidle, v oblasti kotníku a bérce – intenzivní masáže.
Udělat se dá toho mnoho, ale někdy jsme na některé vrtochy těla krátcí i tak a k chirurgii bude nezbytné přistoupit. Kdyby se to stalo právě Vám, tak se moc netrapte.
Ne nadarmo, je toto tématem Zakopaného psa – tedy tématem, které lidi sami od sebe řešit neumí, již z pouhé časové náročnosti, nebo z nedostatečné podpory.
Mějte se hezky a na viděnou.