Včera jsem potkala jednu známou na ulici, která mě oslovila s tím, že jde za měsíc na plánovanou operaci kolene a jestli bych jí následně mohla pomoci s rehabilitací. Když jsem se zeptala, proč chce čekat na rehabilitaci až PO operaci, řekla, že ji vůbec nenapadlo, PROČ by měla rehabilitovat předem.
Zde jsou zásadní důvody, proč je dobré se na operační zákrok připravit a začít s rehabilitací co NEJDŘÍVE. Aby to nebylo zahlcující, sepíši základní info týkající se zásahů na dolní polovině těla a na nohách.
Dobrá kondice vám pomůže
Čím lepší bude kondice (nejen svalů) před operací, tím rychleji naskočí pohyb po zásahu. Mluvíme především o síle a vytrvalosti svalů, které plánovitě operační zásah poškodí. Důležité je posilovat i svaly pro stoj a chůzi či manipulaci s předměty.
Čím lepší bude vaše dechová kondice, tím snadněji se zbavíte zbytků chemikálií z narkózy. Kondice srdce zase zajistí lepší okysličení mozku.
Budování kondice srdce a dechu má výsledky, i kdybyste se začali učit cvičení týden před operací. Fyzioterapeutům nejde o to, abyste předem byli Rambo, ale abyste začali co nejdříve. A upřímně, naučit se třeba ovládat berle ještě před operací je vždy výhodnější než až po ní.
Vždycky se to vyplatí
Vyplatí se to i měsíc a méně předem?
ANO. Cvičením stimulujeme a upevňujeme nervový systém, který koordinuje pohyb a držení těla. I krátkodobé cvičení před zákrokem je významné – působí jako programování pohybových stereotypů, do kterých se chceme po operaci co nejdříve navrátit.
Vyplatí se to i seniorům?
ANO. Platí to stejné co v předchozím bodě. U seniorů je ještě důležitější v předoperační přípravě zlepšovat dechovou kondici. Zde doporučuji jednoduchá dechová cvičení, která vám zaberou dvě/tři minuty. Pokud je budeme provádět třeba 3x až 5x denně, budou mít význam.
U kterých zákroků má předoperační rehabilitace význam?
- u všech plánovaných ortopedických operací
- u laparoskopií kloubů, u plastik vazů, operace menisků
- v přípravě na výměnu kloubů (totální endoprotéza) a podobně
Ukázky rehabilitačních cviků
Nejjednodušší dechové cvičení:
Tzv. dechový čtverec. Nadechujeme po dobu 3 vteřin, zadržíme dech na 3 vteřiny, vydechneme na 3 vteřiny a opět provedeme zádrž dechu na tři vteřiny. Stejně dlouhý nádech a výdech proložíme stejně dlouhými zádržemi. Takto se snažíme dýchat několik cyklů nejlépe ve stoje (v sedě). Snažíme se postupně dopracovat k pocitu pohodlí a vydržet v daném dechové rytmu i třeba několik minut.
Pozor: Nesmí se vám motat hlava a ani nic bolet. Po cvičení dávejte pozor na motání hlavy při náhlém pohybu, abyste neomdleli. Pocity mravenčení rtů či prstů jsou v pořádku, jen byste měli cvičení přerušit a pokračovat volným dechem dál.
Nejjednodušší kondiční cvičení je jízda na rotopedu nebo plavání – pokud to dovolí aktuální stav těla.
Posilování nejvýznamnějších svalových skupin pro stoj a chůzi:
- Mostek je nejbezpečnější cvik pro oblast hýždí. Lehnete si na záda, ohnete kolena, chodidla položíte na šířku pánve a zvedáte zadek z podložky co nejvíce nahoru. Při zvedání silně stáhneme hýžďové svaly, podsazujeme pánev a stáhneme i břišní svaly. Cvičíme po 10 cvicích tři série, mezi sériemi by neměla být pauza větší 30 vteřin.
- Cvik na stabilizaci kolene – posadíme se s nataženýma nohama a opakovaně propínáme koleno. Špičku chodidla přitahujeme k tělu, podkolenní jamku tlačíme do podložky. Cvičíme v sérii 10–15x opakování ve třech po sobě jdoucích sériích. Soustředíme pozornost na zatnutí celého svalu na přední straně stehna (m. kvadriceps).
- Pokud předchozí cvik vyvolává bolest – někdy je stupeň poškození kolene tak velký, že nejde plně propnout – potom cvičíme v sedě na židli a předkopáváme bérec. Kolem kotníku si můžeme dát i zátěž (pytlík plněný hrachem atd.). Z ohnutí koleno narovnaváme.
Posílení hýždí a předního stehna je pro rychlý návrat do pohybu nejdůležitější. Cvičení provádíme na obě nohy bez ohledu na to, kterou vám budou operovat.