Sundali vám sádru. A co teď?

co dělat po sundání sádry

Co a jak cvičit po sundání sádry?“

Tenhle dotaz jsem dostala již několikrát.
V tomto období mám kolem sebe zrovna dvě děti po zlomenině. Jedním je Klárka, gymnastka, která si bohužel zlomila při přemetu paži a druhou je dcera mé příbuzné. Která, pokud vím, má v sádře zápěstí. Pro obě a jistě i pro Vás budou po sundání sádry platit tato jednoduchá pravidla.

Změna držení těla počas nošení sádry

Mám-li ještě na sobě sádru čas od času si stoupnu před zrcadlo a prohlédnu si sám sebe, jak se mé tělo se zátěží (zraněním a hmotností sádry) vyrovnává. Mnoho lidí kompenzuje zátěž sádrou změnou držení těla, které se může stát nakonec větším problémem, než zlomenina sama.

Sádra na horní končetině vede k vytaženému rameni, k vnitřní rotaci v rameni a lokti od těla. Ruku jakoby stále nosíme před tělem, abychom ji jaksi ochraňovali a aby nezavazela.
Sádra na dolní končetině vytáčí špičku ven, zkracuje ohybače kyčle a dělá šikmou pánev.

Řešení – vyrovnanost

Prohlédnu se a pokusím se srovnat pravou a levou polovinu těla. Tuto změnu procítím. Rodiče učím, aby dětem pomohli vnímat jejich tělo, tím, že jim tělo před zrcadlem rukama natvarují.

Stojí za dítětem před zrcadlem a pokud má rameno výš, svojí dlaní mírným tlakem zatlačí shora dokud svaly nepovolí a výška ramen se nevyrovná. Někdy zůstává rameno mírně vtočeno dopředu. Tak uchopím rameno dítěte a mírným tlakem jej vedu vzad.

Vždy u toho mám druhou ruku na druhém rameni. Chci, aby dítě cítilo a mozek si stále zapisoval, co je správná poloha jednotlivých částí těla.

Zatejpovat

Krátce po sundání sádry doporučuji použít kinesiotaping, tzv. lymfotejp. Ale mějte na paměti, že kůže je zpod sádry velmi křehká a bude se masivně odlupovat. Vypadá to nehezky, ale je to normální. Buďte opatrní a pracujte při sundávání jemně. Nenechávejte nikdy déle než 5 dní.

sundání sádry

Benefit lymfatického kinesiotapingu je nenahraditelný. Nejen že utlumí bolest, sníží otok, znova a vydatně pomůže k prokrvení uspané – sádrou znehybněné končetiny. K tomu jako zázrakem probudí již sám svou přítomností konkrétní senzorická mozková centra. Čímž nastartuje rehabilitaci ještě dříve, než začneme sami něco dělat.

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak si můžete aplikovat kinesiotejping sami doma, přečtěte si tyto články:

Tato 4 pravidla vám pomohou a zotavíte se rychleji

1. Nastartujte mozek

Ruku osahávat, hladit, promazávat a pohybovat s ní bez bolesti – prostě tak, aby si ji mozek opět uvědomil, aby se prokrvila, aby se odstranila odumřelá pokožka,

2. Kontrolujte postoj

Průběžně je důležité kontrolovat celkový postoj a chůzi či sed. Zda stále, už i bez sádry, při chůzi nevytáčíme špičku i koleno ven. Nebo když si saháme rukou pro sklenici, že nezvedáme rameno a náš loket se „nevytrčuje“ vpřed,

3. Zaměřte se na klouby kolem zlomeniny

První kroky rehabilitace vedou k tomu, abychom cvičili pohyby ve všech okolních kloubech okolo zlomeniny. A to ve všech fyziologických směrech a  jejich kombinacích (k tomu vás navede váš fyzioterapeut).

4. Pokuste se obnovit plný rozsah pohybu

Na rehabilitaci je největší pozornost vždy věnována obnově plného rozsahu pohybu, obnově svalové síly, opěrné či dynamické síly a zručnosti.

Což již zabere čas i několik týdnů a je zde velmi důležité, aby probíhala kontrola lékaře, zda je postup dostatečně progresivní ale ne násilný. Hodně se pracuje s mírou bolesti a přístupů je v tomto ohledu hned několik.

Budete-li mít nějaké konkrétní dotazy pište do komentářů, těším se.

Pokud vás zajímá, jak se zbavit bolesti svépomocí a stát se tak trochu sám sobě fyzioterapeutem, mrkněte sem

Více informací

Komentáře ke článku “Sundali vám sádru. A co teď?

  1. Lenka on said:

    Dobrý den, synovi 10 let budou sundavat sádru měl zlomenou ruku těsně nad zápěstím. Chci se zeptat vzhledem k tomu že děla sportovní gymnastiku je vhodné na trénink mít bandáž? Děkuji

Odeslat komentář