Proč se některé bolesti těla drží zuby, nehty? A jak s nimi hnout?

bolest za krkem

Článek o psychosomatice, osobnostním rozvoji, pochopení a možnosti uvolnění se z bolesti.

Bolest v těle je informace, která má své poselství, svou zprávu. A dokud ji nedoručí majiteli těla, její posel se nevzdá. Může se to zdát jako divná představa, ale funguje. Když si dovolíte tento úhel pohledu přijmout, můžete objevit ve svém těle nejlepšího kamaráda, rádce, ochrance i parťáka. Bohužel je nutné naučit se cizí jazyk bolesti, jazyk těla.

Bolest k nám stejně přijde

S některou bolestí se mi to jeví jako scéna z Harryho Pottera, kdy se sovy snaží Harrymu doručit poštu z Bradavic. A ať dělali jeho pěstouni, co mohli, stejně byl zanedlouho celý dům zavalen hromadou obálek. Nakonec k nám informace stejně dorazí. A pokud by se jednalo o opravdu závažné sdělení, které bychom usilovně potlačovali či přehlíželi, vězte, že bolest si cestu do našeho vědomí nakonec přece jen najde. Někdy dosti krutou.

Člověk je tvor pohodlný a nerad se konfrontuje sám se sebou. A tak opakovaně dělá stejné chyby, vracejí se mu stejné nemoci, trpí stále na stejné bolesti. Někteří lidé se dopracuji na smrtelné lože, než si některá AHA připustí.

Jediná a nejrychlejší cesta, jak se uvolnit z bolesti, je ji přijmout, vyslyšet a nechat ji projít celým tělem. Jen v případě, že splní svůj účel, může poklidně odejít. 

Bolest jako emoce

bolest emoce

Bolest lze vnímat jako krajní mez téměř jakéhokoli pocitu nesprávnosti/nespravedlnosti. Vzniká v situaci, kdy pocit nabere na takové síle, že se potřebuje vyvalit jako emoce. Pokud je dlouhodobě opakovaně potlačován, nakonec stejně bouchne. Projeví se jako velká nekontrolovaná emoce. Vše lze považovat za přírodní jev, asi jako bouřku. Pokud se jí nepostavíte na odpor, přijde, vybouří se a hotovo. Opět vyjde slunce.

Často se energii svých emocí bráníme. Vnitřní systém začíná kumulovat ohrožení z přemíry nahromaděné pocitové energie. Tato energie se obvykle obrací dovnitř nás. Zde se projeví jako bolest, nemoc či jiné potíže.

Chyby při uvolňování bolesti:

  • Bezmyšlenkovité tlumení léky
  • Překonávání, fungování přes bolest
  • Odvádění pozornosti 
  • Popírání – ironie
  • Hledání viníka mimo nás 

Nejúspěšnější cesta při uvolňování bolesti

  • Zpomalení – dopřejte si aspoň 20 minut v tichu, jen sám se sebou.
  • Přijmutí a přivítání – promluvte si se svou bolestí. Když ji přestanete vzdorovat, nebude na vás muset křičet.
  • Dotazování se – položte otázku svému tělu: Co opravdu potřebuješ, co ti nedopřávám? 
  • Vychutnání a čas pro malost – někdy je bolest jen připomenutí naší malosti, zranitelnosti či smrtelnosti. Je dobré najít místo, kde se mohu schoulit, a dát si postupně čas na obnovu. Je potřeba umět dovolit si být na čas malý, abych pak venku ve světě mohl být velký 
  • Vyjádření bolesti a péče – nechť má bolest nad vámi chvíli moc, dovolte si ji vyjádřit – plakat, křičet, něco rozbít či si bolavé místo hladit.

Průvodce při domácím řešení bolesti

Sám sobě fyzioterapeutem otevře vaši mysl a povede ke změně úhlu pohledu na sebe a své tělo. Vzdělává v souvislostech a nabízí porozumění otázce, proč a jak bolest vzniká, kde se rodí a jakými dostupnými způsoby ji lze efektivně řešit a předcházet jí.

Prozkoumat Sám sobě fyzioterapeutem

Odeslat komentář