Otok po sundání sádry

co dělat po sundání sádry

Po úrazech jako jsou zlomeniny, jsou časté otoky. Proto se také v první fázi přikládá spíš sádrová dlaha než plná sádra.

Po přiložení sádry vás bude lékař nabádat, že nesmíte cítit bolest, chlad v konečcích prstů, cítit zde mravenčení a podobně. To by znamenalo, že máte otok pod sádrou a to nepřináší nic dobrého.

Pokud máte sádru a cítíte mravence v prstech, nebo máte bledé až promodralé konečky prstů, zajděte si radši k lékaři, ať vám sádru předělají.

Co je to otok

 

Otok je tedy nadměrný /patologický únik tekutiny z cév do mezibuněčného prostoru. A zároveň nedostatečný zpětný sběr této tekutiny do cév. Může mít mnoho příčin a taková zlomenina je jednou z nich.

 

Co dělat s otokem, když se jedná o poúrazový stav?

Samosebou stabilizovat končetinu a chladit, chladit, chladit.

 

Když už máte sádru a vše je na první pohled v pohodě, je dobré následnému výskytu otoku předcházet. A to tzv. cévní gymnastikou. Tekutiny v těle obíhají díky pohybu. Pohybu srdce, plic a také díky svalům. Proto, aby vám tekutina nezůstávala pasivně v oblasti kotníků, máme polohovat zlomenou nohu v sádře výš než pánev – na lůžku, na stoličce apod.

Cévní gymnastika

 

Cévní gymnastika jako prevence vzniku otoků, když máme sádru (mluvme o jednoduchých úrazech na končetinách) je opakovaná změna polohy končetiny se sádrou.

 

Střídáme polohu nad kořenovým kloubem (kyčel, rameno) nebo pod úrovní těchto kloubů. Polohy měníme v individuálním rytmu cca po půl minutě i déle.

 

Můžete cítit přelévání krve, mravenčení, někdy bývá cítit i bolest. Dochází ke změně prokrvení. Pomáháte tělu odplavit toxiny a přivést živiny do oblasti se zraněním.

 

Cévní gymnastiku provádíme i několikrát denně, třeba tři cykly. Většinou na lůžku, nebo i v běžném domácím režimu.

 

POZOR

U dolní končetiny dbáme na tzv. otevřené tříslo – tedy spíše ležím. Trup je v záklonu. Jinak tříselný vaz utlačí žílu a moc si nepomůžeme. Krev nemůže z končetiny volně odtékat.

Co s otokem po sundání sádry

No a jádrem pudla tohoto článku má být otok PO SUNDÁNÍ SÁDRY. Ten se vyskytuje jen někdy. Většinou u lidí, kteří mají horší cévní kondici. Otok po sádře je třeba sledovat.

 

Každý otok po sádře usnadní vstřebat lymfotejping (kinesiotaping).

lymfotaping

Pokud je na dotek měkký a nezůstává v něm důlek, pokud reaguje /klesá při polohování… odteče, doporučuji nadále pravidelnou cévní gymnastiku. Pohybovou léčbu a zátěž, jakmile ji lékař dovolí. Vhodné je i mírné otužování (střídavé sprchy), míčkování, jemná masáž a měkké techniky.

 

Pokud je otok tuhý a zůstává v něm důlek po stlačení prstem, je třeba jej sledovat, třeba i měřit obvod. Takový otok hůře reaguje na polohování. Neodtéká. Může se jednat o lymfedém a je třeba jej řešit po konzultaci s lékařem. I zde bývá velmi nápomocný kinesiotaping, někdy je třeba odborná lymfatická masáž.

 

Pokud léčba otoku stagnuje je vše možné podpořit wobenzymem. A určitě bych z celostního pohledu doporučila homeopatii.

 

Doufám, že vám bude tento článek nápomocen.

Zdravé dny všem. Tereza

Komentáře ke článku “Otok po sundání sádry

 1. ján novak on said:

  dobrý den,
  je možné doporučiť krém; po sudani sadry stará koža zišla, ruka je však plna malých červených vyrážok.

  mažem traumaplantom a calcium pantotenat. je niečo účinnejšie? taktie ruka má stále otrok, občas cez den chladim obmotanim ľadového ručníka. Má zmysel tamping? jedna sa o tristivu zlom. distalniho radia, 3. den po sundani sadry je zapestie stále takmer úplne neohybne. sádra bola 6.5 tyzdna.

  ďakujem za odpoved

 2. Dasenka Molova on said:

  Dobrý den včera mě sundali sádru s prstů na ruce do rána mě otekla celá ruka a prst je místy modrý leduju a zatím nic moc děkuji za odpověď.

Odeslat komentář