Když vstávám motá se mi hlava

motá se mi hlava

Dnes jsem měla v ordinaci klientku, která má celkově nízký tlak a stěžovala si, že když jede s manželem do hor, často se ji stává, že má se ji tak trochu motá hlava už když chodí. Ale největší potíže při vstávání. Poradila jsem ji jednu věc.

Valsalvův manévr

Je to jednoduchý úkon, který pomáhá srdci, laicky řečeno, vytlačit krev do hlavy v momentě, kdy delší dobu sedíte a při náhlém stoupnutí zůstává většina krve v nohách.

Krev je prostě tak trochu hustší voda a musí v našem těle téct  proti gravitaci. To není zcela lehká práce a na tomto pohybu se podílejí především svaly, které pomáhají krev v žílách proti gravitaci vytlačit. No a pokud jsou žíly OK, mají na své vnitřní straně takové malé kapsičky – chlopně, které vytlačenou krev podrží, aby zase nespadla žílou dolů, když napětí svalů pomine.

No ale co je tedy ten VALSALVŮV menévr? Je to pomocný pohyb, který pomůže udržet kvalitní zásobení mozku krví, aby se vám nemotala hlava, nebo abyste neomdleli.

Provedení

1) Když vstanete, nadechnete se, zadržíte dech a zatlačíte zadržený dech v těle, jako byste tlačili na WC na stolici.

2) Podobně působí i silné stisknutí zubů, vzájemné zaháknutí ruk prsty před hrudníkem a se zadrženým dechem se táhnete ruce od sebe, jako byste je chtěli roztrhnout. Ale udržíte to.

Proč to funguje?

V obou variantách vzniká v těle silné svalové napětí svalů v horní části trupu. Pomáhá to srdci dovést krev do hlavy. Ale POZOR, vyzkoušejte si to, někdy je to tak silné, že se Vám začne hlava motat z tohoto cviku. Provádí se jen jednou po dobu několika sekund.

Odeslat komentář