Zázvor proti nachlazení

Zázvor (Zingiber officinale) je jedno z nejstarších tropických koření s mnoha účinky proti celé řadě onemocnění. Je to vytrvalá bylina ze které používáme oddenky (kořen). Pochází z jižní Asie a pěstuje se po staletí v Indii a Číně. U nás se používal už od 13. století, kdy se prodával nejen sušený, ale také kandovaný = naložený v cukru.

Léčebné účinky zázvoru

Zázvor svojí povahou přináší do lidského těla teplo, tedy z hlediska filosofie rovnováhy pěti prvků nám přináší prvek ohně. To je v této sychravé době velice potřeba. Jelikož vlhký podzim a chladná zima (tedy prvky vody a vzduchu) jsou v převaze. Vzduch (kov) je obecně podporován ještě obdobím školního roku, tedy intenzivního přísunu informací a přemýšlení, které se projevuje nejen u studentu, ale u lidí obecně. Proto jsme v této době často nachlazení, teče nám tzv. z nosu (voda), kýcháme (vzduch) apod.

Dopřejte si tedy občas něco ze zázvoru a uvedete se podobně jako horkou koupelí, či svařeným vínem do pohody a podpoříte zdraví.

Použití zázvoru:
Potravina: ochucuje pečivo, rýži, maso i uzeniny, kompoty, saláty, sojové omáčky, kečupy, likéry a různé nápoje. Vyrábí se například zázvorové pivo, zázvorová limonáda nebo zázvorový čaj. Používá se čerstvý i sušený, krájený či jemně nastrouhaný nebo se z něj lisuje šťáva.

Má sladce kořeněnou chuť s nádechem citrónu.

Zdravotní účinky:

  • je antiseptický, protihorečnatý, protizánětlivý, stimulující
  • podporuje chuť k jídlu, působí proti zažívacím potížím (nadýmání, pálení žáhy)
  • dá se použít místo Kinedrylu proti cestovní nevolnosti (kinetóza), nebo při nevolnosti v těhotenství
  • je prevencí proti chřipkovým onemocněním, pomáhá při nachlazení a chřipce
  • zmírňuje stavy napětí a bolesti hlavy
  • některé zdroje uvádí, že zpomaluje určité druhy rakoviny (např. rakovinu vaječníků)

 

Zázvorový čaj

si připravíte zalitím půl lžičky strouhaného zázvoru 250 ml vřelé vody.Doporučuji pít s medem a citronem.

Odeslat komentář