V čem spočívá úspěch SM systému?

SM system

Mám ráda, když si člověk může pomoci sám. Ono to stejně bez osobní aktivity nejde. A tak jsem si z celé škály úžasných metod vybrala právě SM systém.

Kde se SM systém vzal?

Původ SM systému je někde v Rusku a vychází v podstatě z posilování, ale pro potřeby rehabilitace jej do republiky již před cca 30 lety přinesl a upravil MUDr. Smíšek z Prahy.

Taky si touto metodou dosti naběhl, jelikož byl jedním z prvních, kdo vložil důvěru v rehabilitaci do rukou pacienta. To se v našem zdravotnictví doposud moc nenosí.

Není se čemu divit, že se pan doktor obrátil za hranice a až zde zažil svůj první úspěch.

SM system

Proč funguje?

Jedná se o cvičení s využitím dlouhých elastických lan. Která cvičenec natahuje rukama resp. nohama v přesně vedených koordinovaných pohybech celého těla.

Velký pozitivní efekt má metoda především díky tomu, že se jedná o cvičení v tzv. uzavřeném řetězci. Pohyb těla je stabilizován z obou stran pevnou oporou. To znamená, že cvičenec může lépe vnímat a koordinovat pohyby v jednotlivých kloubech. Čímž si tělo lépe uvědomuje samo sebe a chybné pohyby se rychleji opravují a déle vydrží.

Body opory

V sem-systému jsou těmito body opory země a místo na kterém je upnuto pružné lano (třeba zeď).

V podstatě se dá říct, že právě ono lano do značné míry vede a koriguje pohyb a tím cvičence učí zapínat ty správné svaly v řetězci a napravovat pohyb.

Je to, jako bychom okolo člověka postavily rám a on sám se stal rozepjatým obrazem v pevném rámu. Bez rámu člověk jaksi “plandá”, stejně jako když obraz na plátně rám nemá.

Teď jsem se do toho asi zašmodrchala.

SM system cviceni

Benefity cvičení ve vertikální pozici

Dalším významným specifikem metody je, že cvičí tělo ve vertikální pozici, což je mezi komplexním rehabilitačními metodami méně častý jev.

Vertikální pozice nutí tělo aktivovat v přirozených základních pohybech jako je stoj a chůze. Vychyluje tělo z vertikálního napřímení a tím posiluje svaly, které se na držení vzpříma holt prostě vykašlaly.

 Nejdůležitější je preciznost

Miluji sem-systém taky pro to, že se jej opravdu musíte naučit. Že to nejde jej jen tak odcvičit a myslet si, že vše se pouhým opakováním napraví samo.

Mí klienti se učí pohyb krok po kroku a často se zabýváme zdánlivou maličkostí, jako je třeba poloha zápěstí, když nás prvně bolela kyčel. V každém případě se preciznost nesmírně vyplatí.

Mí klienti cvičí doma a pohyby, které se naučí, jim zůstávají po zbytek života. Je vhodné jak pro děti, vrcholové sportovce, tak pro seniory. Ale pozor, vždy jde o koordinované cvičení, ne o aerobic. K tomu se musíme vždy postupně dopracovat.

Odeslat komentář