Tímto označením jsou popisovány speciální terapeutické přístupy, které pro dosažení terapeutického účinku využívají především znalosti ovládání pohybů centrální nervovou soustavou.
Jak to funguje
Terapeut při terapii tělu v pohybu asistuje (klade odpor, stimuluje, vede směr pohybu a tyto vlivy různými způsoby moduluje). Tímto působení oslovuje konkrétní reflexní mechanismy nervového systému a dosahuje zvýšení terapeutického efektu. Tyto techniky se prvotně využívali u pacientů s neurologickým poškozením ať na úrovni CNS nebo úrazem na periferii.
Které techniky sem můžeme zařadit?
Spadají sem přístupy dle Kenny, PNF, Bobath koncept a celá skupina techniky postavených na vývojové kinziologii.
Mezi nejznámější techniky postavené na vývojové kineziologii patří Vojtova metoda, metoda Čápové a DNS dle MUDr. Pavla Koláře. Metody využívají poloh a pohybů lidského těla způsobem, jak si je naše tělo osvojovalo v prvním roce života.
Která je vhodná právě pro vás?
Já pracuji s klientem individuálně a tak volím pro něj specifické části jednotlivých technik a ty kombinuji tak, abychom dosáhli maximálního účinku v minimálním čase.
Využívám je efektivně pro terapii mechaniky ramenního a kyčelního kloubu, kdy se tyto oblasti, v prvním roce života člověka, zcela přirozeně naučili fungovat pro oporu a pohyb. Opět se obnoví svalová souhra a tím pádem i centrované – tedy optimální postavení v kloubu.
Nikdy byste nevěřili jakou má miminko sílu když se zvedá na jedné ruce z bříška, aby si dosáhlo pro hračku. Správné provedení pro dospěláka, je mnohdy velkým oříškem. Ale tento nácvik se vyplatí a trvá na pořád 🙂