Mobilizační techniky

Mobilizace kloubů jsou chiropraktické techniky, které obnovují pozměněnou či zablokovanou pohyblivost dvou kostí střetávájících se v kloubu. Obnovují pohyblivost kloubů. Jsou nezbytným předpokladem pro následnou pohybovou léčbu.

Nespecifické mobilizace

Známe tzv. nespecifické mobilizace, kdy např. tlakem na záda vám některé obratle tzv. „prokřupou“. V těchto případech se sice cítíte uvolněně, ale zas tak moc se pro vaše zdraví nezmění. Tyto přirozené blokády jsou běžným adaptačním procesem a opět se časem obnoví, tedy aspoň většina z nich.

Specifické mobilizace

Za např. bolestivou blokádou, nebo ústřelem často visí blokáda, kterou uvolníte pouze užitím tzv. specifické mobilizace. Metodou, ke které abyste mohli přijít potřebujete precizně nastavit kloub do konkrétní polohy a obnovit rávě ten jeden malý chybějící/blokovaný pohyb. Ke specifickým mobilizacím patří většina hmatů na krční páteři nebo známé mobilizace žeber dle Ludmily Mojžíšové.

Za svou praxi jsem potkala snad jen jednoho člověka, který by žádnou blokádu neměl. Byl to asi 60ti letý muž – 40 let jogín. 🙂

Pozor na opotřebení chrupavky

Na závěr by stálo za to říct, že příliš časté provádění mobilizací tzv. prokřupávání, nevede k ničemu dobrému. Má se za to, že se opotřebovává chrupavka v daném kloubu a připomeňme si, že chrupavka se sama od sebe v těle neobnovuje. Tu jak jednou opotřebujete, budete ji mít opotřebovanou.

Po mobilizaci musí vždy následovat úprava napnutí okolních svalů cvičením. Aby svay zkrácené a oslabené opět blokádu nevytvořily. Proto bych byla taky velice opatrná ve využívání služeb Dornovy metody, která se sama prezentuje jako metoda mobilizující.