Pozitivní zobání aneb vaše moudré odpovědi

Autorská hra sloužící k osobnímu rozvoji, k tréninku všímavosti (mindfulness).
Sada 90 pozitivních slov (270 lístečků) sloužících mimo jiné k redukci stresu a  zvýšení hladiny pozitivních emocí v každodenním životě. Významně podporuje práci terapeutů při práci s klientem.

Komu je Pozitivní zobání určeno?

Své místo si „Pozitivní zobání“ nachází v soukromém i profesním sektoru. Významnou hodnotu má pro osobní rozvoj jednotlivce, páru, rodiny a skupiny. Hra je určena pro terapeuty, kouče, lektory, team-leadery, učitele, zdravotníky či pracovníky v sociálních službách. Nacházím je v čekárnách masérů, u nejrůznějších poradců či vědomého lékaře. Najdeme je i na nočním stolku seniora, nebo uprostřed slavnostní tabule v rodinném kruhu.

K čemu je a jak funguje?

Barevné lístečky v sobě slučují několik přitažlivých prvků dohromady. Fungují již samy od sebe. Přitahují pozornost. Když přiložíte kartičku „Máte otázku? Zde je odpověď.“, kolemjdoucí se sami zastaví. Vytáhnou lísteček, přečtou slovo a zamyslí se. Mnohdy takto vytáhnou i několik slov. Je příjemné, že slova jsou čistě pozitivní.

– Lístečky mohou vytvářet jedinečný dekorativní prvek interiéru – vložením do designové misky a umístěním na vhodném místě.
– Jsou místem krátkého zastavení a uvědomění si toho pozitivního v životě.
– Vytváří místo setkávání skupiny spolu-žijících lidí – rodiny, týmu, či přátel. Hraní s lístečky pomůže rozvinout zajímavý rozhovor, nebo vyjádřit vděčnost.
– Výborně poslouží jako neobvyklý dárek.

V terapeutické praxi se dají využít jako forma inspirativních karet bez složitých pravidel. Podporují terapeutický rozhovor. Pomáhají vidět na špatných věcech něco dobrého. Níže uvádím zkušenosti z praxe a návrhy na jednotlivé herní varianty. Obsah se postupně rozrůstá, a pokud nenajdete pro vás to pravé řešení, jistě naleznete vlastní.

V domácím prostředí používejte lístečky pro pozitivní směřování. Moji synové si tahají každý den jedno slovo a večer si řekneme, čeho si přes den všimli, zda se jim slovo ukázalo v nějaké situaci a co si o tom myslí.
Hra pomůže k rozvoji intuice a k osobní podpoře při rozhodování. Když budete mít nejasnosti, těžkou životní situaci, či důležitou otázku, v duchu si ji položte a vytáhněte si lísteček. Slovem se nechte inspirovat.

Pravidla hry

Jediným zásadním pravidlem hry, je lístečky vracet zpět do misky, aby je lidi postupně nerozebrali. Ale i toto pravidlo je čistě vaší volbou.

Pozitivní zobání pro hezčí svět

  • Pozitivní zobání je kreativní, jednoduché a funguje.

  • Možnosti využití jsou omezeny jen vaší fantazií.

  • Podporuje pozitivní myšlení a prožívání.

  • Koupí tohoto produktu podpoříte neziskovou organizaci a sociálně znevýhodněné spoluobčany.

„Jediné zobání, ze kterého nepřiberete.“ B.O.

Koupí pomůžete i vy.

Položila jsem si zásadní otázku:
„Mám vůbec uvádět Pozitivní zobání na trh?“
A odpovědí mi byla 3 jednoznačná ANO.

  1. ANO: Pomůže to lidem vidět hezčí svět.

  2. ANO: Pomůže to znevýhodněnému občanovi si přivydělat. (Výrobní náklady v malém počtu kusů jsou vysoké. Obrátila jsem se na možnost výroby v režimu HAND MADE a umožnila jsem tak potřebným zlepšit si životní situaci.)

  3. ANO: Podíl z prodeje produktu jsem se rozhodla věnovat jako podporu neziskové organizaci. Dlouho jsem sama pracovala pro neziskový sektor a touto formou se k tomu mohu aspoň částečně vrátit.

    Pro školní rok 2020/2021 jsem zvolila pro podporu rodinné centrum RC Radost, kteří nabízí podporu rodinám a dětem v nelehkých životních situacích. Mně osobně v letošním roce zcela nezištně pomohly sebrat všechny síly a nenechat se udolat lidskými a podnikatelskými překážkami. Děkuji paní Alžbětě Holátové Bc. za její zjevení.

Co obsahuje balení?

Hra je dodávána v celofánovém sáčku s papírovým přebalem. Na přebalu je uveden popis produktu, návod k použití, název podporované neziskové společnosti a QR kód odkazující na tyto webové stránky.

Obsahuje celkem 270 lístečků, na kterých je uvedeno 3 x 90 výhradně pozitivních slov. Každé slovo je v sadě uvedeno třikrát, pokaždé na lístečku jiné barvy. Barva lístečku může doplnit význam vytaženého slova nebo poukazovat na širší souvislosti. Nabízíme dvě barevné varianty.
Balení obsahuje také kartičku s textem „Máš otázku? Zde je odpověď.“ Kartička slouží k přiložení vedle misky pro použití na veřejných místech, kde nejsme schopni slovně zájemce sami instruovat, k čemu barevné papírky v misce slouží.
Miska není součástí balení.

Návod k použití

Balení nasypte do ozdobné misky odpovídající velikosti a postavte na stůl.  Vytvoříte si tak pestrobarevný dekorační prvek i významné místo, kam si kdykoli můžete sáhnout pro podporu a inspiraci. Jen tak ze zvědavosti si přes den vytáhněte lísteček a „zobněte“ si trochy pozitivní energie. Vytažený lísteček vždy vraťte zpět, ať vám sada vydrží kompletní. 
Smyslem celé hry je intuitivní vytahování lístečků a uvědomování si pozitivních jevů a hodnot v každodenním životě

„Vidět to dobré je vděčnost.“ T.D.

Barevné varianty

Momentálně dodávám dvě barevné varianty.
Barvy jsem volila v souvislosti s pravidly čaker (energetických center těla) a jejich barevných vibrací. Zda vám bude význam barev nápomocen, již nechám na vás.

Varianta A
červeno-žluto-modrá
„Sada vztahů se světem“

Koupit za 426,- Kč

Červená barva hovoří o věcech zemitých, o tématech kořenů, bezpečí a stability. Jste-li v negativním rozpoložení, může vás upozornit na skrytý či nevyjádřený hněv – vykořeněnost.

Barva žlutá zde představuje rozum, jasnou mysl, přehled v informacích a názorech. V negativním prožívání pomáhá převzorkovat předsudky, pravidla a dogmata.

Modrá barva je zastoupena za intuici, vyšší moudré vedení. Za věci za slovy či činy. Vyjádření mezi řádky. Jsme-li rozladěni a vytáhneme si modrý lísteček, upozorňuje nás barva na nutnost vyjádření autentické vnitřní pravdy.

Varianta B
oranžovo-žluto-zelená
„Sada vztahu k sobě samému“

Koupit za 426,- Kč

Oranžová barva této sady se opět pojí k hmotě, k naší tělesnosti. Vede naši pozornost k pozitivnímu prožívání všeho lidského, ať se již jedná o radost či pohyb, nebo o slabost v nemoci. Zaměřuje naši pozornost ke slasti a všem tělesným radostem.

Žlutá barva lístečku vede k silnému středu, k uvědomění si naší moci, svobody volby, rozhodnutí. K našim vnitřním pravdám a předsudkům, či k odvaze pravdu měnit. Když to však s vlastním názorem přeháníme, upozorní nás na nepřiměřený vliv našeho ega.

Zelená je barvou zaměřenou na uzdravení, obnovu a hojení. Barva ve spojení se slovem vytváří záměr, který vede směrem k silné a zdravé bytosti.

„Užít si to dobré, dodá denní dávku serotoninu.“ T.D.

Příklady použití

každodenní ranní inspirace

Každé ráno si vytáhnu jeden lísteček se zvědavostí, co mě dnes potká. Na co se mám zaměřit. Někdy si u toho vzpomenu, kdy naposled jsem se s oním „slovem/jevem“ setkala? Někdy si na slovo přes den vzpomenu, třeba když vidím starý manželský pár, jak se drží za ruce, jako minulý týden, kdy jsem si v úterý vytáhla slovo DOTEK. 

otázka a odpověď

Jsou dny a situace, kdy se mám rozhodnout a žádná z možných variant není lepší než druhá. Jako by se jednalo o volbu menšího zla. Jsou to nepříjemné chvíle. Na štěstí mám Pozitivní zobání, které vnese na věc úplně obrácený pohled.
V duchu se zeptám, jak správně volit. Zeptám se na to, zda je lepší varianta první a vytáhnu si lístek. Přečtu slovo. Vnímám, co se ve mně děje. Zachytím ten vnitřní pocit.
Pak se zeptám na variantu dvě. Jak se budu cítit, když zvolím toto? Vytáhnu si druhý lísteček. Opět nějaký pocit. Je jiný? Určitě není stejný.
Většinou jeden z pocitů bude VÝZVA a druhý bude spíše POHODA.
No a já jaksi vnitřně vím, zda se rozhodnu spíše pro posun vpřed – zvolím VÝZVU.  Ta je však spojena s nepohodlím a vystoupením z komfortní zóny. Volím pak vědomě.
Nebo na chvíli posečkám na cestě života, tak jak jsem, a zvolím si tu variantu, ke které vytažené slovo vzbuzovalo pocit POHODY, KLIDU A BEZPEČÍ. I zde volím vědomě.  Mé intuitivní já vidí dál, než já a volí dobře.

přerámování negativní situace

Něco se děje a vy si řeknete: „Co se to k sakru stalo?“ A vytáhnete si lísteček. Možná vás vytažené slovo trocha rozčílí, ale i tak si po chvíli přiznáte, že je to dobrý trénink vidět na nepříjemnostech něco pozitivního.

JÁ JSEM - meditace k převibrování

Slova „JÁ JSEM“ jsou asi nejmocnější, co znám. Často poslouchám, jak lidé hovoří a sleduji, v jakém spojení používají vlastně ona slova „JÁ JSEM“. Vyslovují věty jako, já jsem stará/ý, já jsem nešikovná/ý, já jsem tlustá/ý, zbrklá/ý , nepořádná/ý atd. Jsou to vnitřní pochybnosti o sobě, máme je všichni. A snad nejde být zcela bez nich. Co nám tyto pochybnosti činí, si už moc neuvědomujeme. Vyvolávají v nás biochemické procesy, které pociťujme jako POCITY. A věřte mi nebo ne, negativní sebehodnocení vyvolává celkem jasné pocity, že je na nás něco špatně.

Takto to však být nemusí. Pojďme se převibrovat do stavu, kdy se i se svými slabostmi a špatnými vlastnostmi budete cítit v pohodě. Pomůže vám k tomu hra s Pozitivním zobáním. 

Návod na převibrování pomocí metody JÁ JSEM:

Sedněte si někde v klidu, kde vás chvíli nebude nikdo rušit a kde můžete svobodně mluvit nahlas. Vezměte si misku se sadou lístečků Pozitivního zobání. Třikrát se zhluboka nadechněte a s každým výdechem si uvědomujte přítomný okamžik. Sledováním dechu se uvolňujete z běhu věcí, úkolů i myšlenek. Jako byste na tuto chvíli odložili svůj denní šat a mohli být sami jen se sebou. Pak si postupně vytahujete jeden lísteček za druhým. Nic nečekáte, nic se neptáte. Jen nahlas vyslovíte větu: „Já jsem… a vytažené slovo.“ Pečlivě posloucháte svá slova a lísteček položíte na stůl před sebou. Vytáhnete další slovo. A opět vyslovíte slovo na lístečku ve formě věty: „Já jsem slovo.“ Procítíte si ten pocit. A jdete dál, vytáhnete si třetí slovo, čtvrté, páté. A každé vyslovíte nahlas ve větě „Já jsem…“ Jako prohlášení o sobě. Pokračujete tak dlouho, dokud je vám libo. Lístečky skládáte na stůl před sebe a jen dovolíte vnímat své nitro. Jak se cítíte? Když víte, že jste PŘÍTOMNOST, PRAVDA, NĚHA, UPŘÍMNOST a podobně? Nechejte nasytit srdce pozorností sám k sobě. Někdy to i chvíli trvá, než si uvědomíme, že námi vyslovená slova by mohla býti pravdou. Nehodnoťte slova ani sám sebe. Úkolem je jen cítit a prociťovat. Jakmile budete naplněni, hru ukončete a všechny lístečky opět vraťte.

 

Koupit za 426,- Kč