Svalový „červík“

Šárka přišla na konzultaci s tím, že má divné pocity v loktu. Zažívala škubání, tepání, na které nic nezabíralo. Byla to ruka levá a ona je pravák, neměla žádný zánět, ani předchozí úraz. Jednoduše z ničeho nic jí v loktu „jako by vrtali červíci„…

…(autentický popis Šárčina pocitu). Mimochodem bez bolesti. Sama si problém nejvíce uvědomovala v klidu.

Fascikulace

Volně, lehce jako peříčko jsem přiložila ruce na oba lokty v konkrétních citlivých místech. Jednu, abych rozpoznala zdravý loket a druhou, abych zjistila, co se uvnitř děje. Po necelé minutě jsem se začala strašně smát :-).

Jako by mi pod prsty prolézal malý hádek nebo spíše červík. Kroutilo se to tam všemožně, ale nebojte, červy Šárka v ruce opravdu neměla. Jelikož šlo o pohyb pouze několika svalových vláken, usoudila jsem, že potíže způsobuje lokální porucha přenosu nervových impulzů na svaly – v místě nervosvalové ploténky zvaná fascikulace.

Nervosvalová ploténka je místo, kde se nerv napojuje na sval. Ploténka je miniaturní mezírka vyplněná mediátory  (chemickými látkami), které zajišťují, aby se impulz z nervu přenesl na daný sval a ten se aktivoval.

loket mimovolne zaskuby svalu

Pokud však kvalita mediátoru není optimální, ať už z důvodu únavy, nedostatku vitamínů či minerálů a tak dále, může docházet k přenášení i slabších impulzů na svaly, které by za běžných podmínek zůstávaly svalem nepovšimnuty.

Tyto slabé impulzy způsobují jen částečnou aktivaci pouze několika vláken svalu, která se zatnou, poté trochu povolí, a nakonec zase o něco více zatnou, a ne zcela povolí. Aniž bychom chtěli a bez viditelného pohybu končetinou.

Jak moc špatný je stav na nervosvalové ploténce, tak intenzivní problematika/projev svalového červíka/ může být. Známe jevy, jako je chvění očního víčka, cukaní koutku rtů, anebo křeč, která je vlastně vystupňovaným přenosem nervového pokynu ke stažení svalu bez možnosti koordinovat jeho sílu. Křeč je tedy zapnutí svalu na (řekněme pro názornost) 200 %. Běžný chtěný pohyb je 100 %. Záškuby víčka, nebo červíci jsou někde kolem 80 %.

Jedná se o nepříjemné pocity, které však nijak nenarušují pohybové schopnosti jedince, proto si jich přes den obvykle nevšimneme. Mnohdy nám však mohou bránit odpočívat. Jsme z toho nervózní…no, kdo by nebyl, když má pocit, že mu v loktu lezou „červíci,“ že?

Mimovolné záškuby svalů – PROČ?

Z fyziologie víme, že je daný stav známkou minerální nerovnováhy na úrovni nervosvalové ploténky. Které může být vyvolané hned z několika důvodů – nevyspání, stres, změna hormonálního cyklu, například v souvislosti s menzes nebo i hormonální změny související s pozitivním stresem (zamilováním se).

Pohybová vyčerpanost, opakované nové pohyby malého rozsahu. (Šárka k tomu všemu, jak je v životě utahaná, začala ještě háčkovat). V podstatě jde vše nazvat jedním slovem – vyčerpání.

vycerpani a zaskuby svalu

Vyčerpání je plíživý nepřítel, který postupně den po dni oslabuje organizmus. Když se jednou nevyspíme, nevadí. Když však dlouhodobě spíme málo, jíme nezdravé jídlo, málo sportujeme apod., dochází postupně k vyčerpání regeneračních schopností našeho těla.

To se pak projevuje překyselením, přibíráním, nebo i vážnější zdravotní poruchou. Takový nechtěný pohyb svalů je vlastně jen políček, říkající, že máme nedostatek magnesia v těle a že bychom s tím měli něco dělat.

Jak nevědomé záškuby řešit?

Doporučila jsem kúru magnesia/hořčíku:

Magnesii lactici z lékárny. Obyčejné tablety nešumivé. Zvýšené dávkování 3tbl na noc. Kůru aspoň na 3 měsíce. Před užitím a ani po něm 3hodiny nejíst mléčné výrobky. Resp. výrobky bohaté na vápník/kalcium. Kalcium totiž zabraňuje vstřebávání hořčíku na buněčné membráně.

Součástí řešení byla změna životního stylu. Tedy celkově lepší pitný režim, delší spánek a hlavně dříve před půlnocí, úprava stravy.

Naučila jsem Šárku kompenzační pohyby a řízený nácvik háčkování tak, aby se Šárčina ruka příliš nepřetěžovala. Kompenzační cvičení bylo v prvé řadě postavené na tom, co dělat, když to právě škube.

Při mimovolných záškubech si místo silně stlačte prsty, u pohybů víčka si většinou promneme oči, na ústech mnohdy stačí hooodně si zívnout, nebo také stlačit na pár vteřin prstem. No a co dělat, aby to už neškubalo, je již cílené protažení svalového vlákna. Jedná se o běžné protažení svalů, které však funguje pouze, je-li vedeno OPTIMÁLNÍ silou. Tedy oproti běžnému strečinku silou velmi malou.

Tyto stavy jsou nepříjemné a obvykle vymizí, ale mohou trvat i poměrně dlouho, až několik měsíců a doktoři je jaksi moc neřeší.

POZOR

Máte-li mimovolní záškuby celých svalových skupin nebo dokonce dochází k viditelným nekontrolovaným záškubům celých částí těla (obličeje,  krku či jinde po těle), doporučuji zajít na konzultaci k neurologovi a vyloučit závažnější problém.

Tento text slouží pouze jako inspirace k zamyšlení, a ne jako návod či doporučení k terapii. Autorka nenese odpovědnost za jeho špatnou interpretaci.

Odeslat komentář