Proč se nikdy do tejpingu nepustíte aneb 10 názorů, které vám brání začít

proč začít s tejpingem

Co nám brání začít dělat tejping?

Znám to. Jsem fyzioterapeut. Jistě si řeknete, že mám všechny trumfy v paži. Jenže ono to tak nebylo vždy.

Když jsem poprvé v životě vzala do ruky pružnou tejpovací pásku, měla jsem jen několik zkušeností s klasickým tejpem.

Kinesiotaping jsem znala jen z doslechu. Nečetla jsem žádnou knihu. Neviděla žádné video. Ono možná ani žádné  běžně dostupné tehdy nebylo.
Ano, docela dobře jsem znala anatomii. Jenže pochybovala jsem.
Především mi připadalo nesmírně drzé, se do něčeho takového pouštět, bez kurzu.
Jsem přesvědčena, že stejně jako já i vy hledáte odvahu, to zkusit. „Nemůže to být tak složité, když jsou pásky k dostání i v supermarketu.“

Tak mi dovolte vám v tom pomoci.
Pojďme se tedy mrknout na svá PROČ. Když si je nezodpovíte, nikdy nezačnete dělat tejping na vlastní pěst.

Zady jsou všechny naše obavy, strachy, předsudky a pravidla, které nás drží zpátky.

1. Nejsem terapeut

První a asi největší z obav bude myšlenka, že tato metoda patří jen do rukou odborníků. Že nejste žádný doktor ani masér.
Pokud je toto Vaše téma, máte pravdu.
Pro využití všech možností, které tejping nabízí by bylo zcela nejlepší, kdybyste opravdu fyzioterapeutem byli. Jenže po pravdě.
Jak často navštěvujete kvůli nějaké bolesti fyzioterapeuta? Není to spíš tak, že tyto specialisty  navštěvujeme až tehdy, když už si sami pomoci neumíme? Že už jsme vyzkoušeli všechno?  Už jsme odpočívali, protahovali se, brali Brufen, nebo zkoušeli všemožně bolesti uhýbat?
Už si nevíme rady, tak jdeme pro pomoc. Terapeut vás většinou vyšetří, pak odborně manuálně ošetří a na cestu domů dá zářivou barevnou pásku. Zažíváte úlevu. Je to skvělé. Právě ten tejp, který každé ráno vidíte v zrcadle na vašem rameni vám připomene, jaká to byla bolest. a jak je teď už lépe.

Již nikdo vám však neřekne, že kdybyste si to uměli zalepit v počátku, nemuselo to takto skončit.

2. Neznám anatomii

anatómia

Další pochybností jistě bude obava z neznalosti anatomie. Ano, musím podotknout, že ve společnosti všeobecná neznalost základní anatomie je celkem tristní. Ale  uklidním vás. Nikdo po vás nechce vyoperovat žlučník.
Na anatomii je dnes ohromné množství dostupné literatury a i studenti prvního ročníku se ji učí pouze tím, že se učí názvy toho, co vidí.
Před anatomií máme respekt a Štěpán Šafránek z Básníků tomu jen dodal korunu.
Věřte mi, anatomie je jen hromada – pořádná hromada – slovíček, které popisují co vidíme. Pokud se tedy zaměříme na to VIDĚT na těle to potřebné pro náš tejp, je ve výsledku zcela jedno, jak se to latinsky jmenuje.

3. Kam to přesně nalepit

Ano obava, že nevíte, kam to nalepit, bude asi tou nejzávažnější. Lidé, co už nějaký ten tejping na sobě měli, jistě viděli, že ne  vždy se tejp lepí na místo bolesti. Neznáte souvislosti a to nás může pěkně zaseknout. Ale co kdybychom z celého balíku techniky kinesiotapingu vybrali jen ta lepéní, která jsou přísně lokální? Nebo která jsou snadno definovatelná a právě na malé domácí bolesti, jako jsou zatuhnutá ramena mohou pomoci? Proč to nevyzkoušet? Na bolest hlavy si taky klidně vezmete prvně Paralen, než něco cíleného na migrénu. A kolikrát to nezabere?

4. Jak vyberu, co nalepit

Když přes výše zmíněné obavy najdeme odvahu, že to zkusíme protože to koleno opravdu hodně bolí, je zrovna pátek odpoledne a žádný doktor mě prostě už nevezme, kouknete You Tube.
Tam se po chvíli hledání můžete zbláznit z toho, že nevíte který z tejpů si vybrat právě pro váš problém. Např. na dotaz KINESIOTAPING KOLENE mi to nabídlo přibližně 1160 videí.
Tomu říkám podpora 🙂

5. Jak to vlastně dělat

tejping lepení

Dobře, řekněme si, že jste odvážný jedinec a že to tedy podle jednoho z nabízených videí zkusíte. Nachystáte si tělo, jdete do toho. V první chvíli budete ještě s lektorem na videu držet krok. Odměříte pásku, zastřihnete do oblouku. Začnete oddělávat papírek a zde se většina mých studentů prvně zasekne. Lektorovi na videu to jde tak snadno a já jsem asi blbec, jelikož mě ten papírek vůbec nejde přetrhnout. Ale jo zvládli jste to. Pak vidíte, že máte pásku nalepit např. někam nad koleno. Podle videa to vypadá tak snadné, ale má to být víc vpravo, víc vlevo? Jsem dostatečně blízko či daleko od kolene? To už je celkem oříšek a právě zde často nastupuje do hry anatomie, kterou jistě doma jen tak po ruce nemáte – pochybnosti narůstají.

6. Jak moc to natáhnout

 

Už jste se tedy rozhodli na nalepení pásky a koukáte na lektora, jak pásku natahuje a ladným pohybem přikládá na koleno. Zůstaneme u kolene. Jednak často bolí a hlavně je dostupné pro samo-ošetření.  Jak moc pásku natáhnout? Pouštíte video pořád dokola a zdá se vám, že je to velmi snadné, ale v rukách pak zjistíte, že je páska nemírně pružná a hlava vás začne opět zrazovat. Jak moc je dobře? Bohužel většinou se setkávám s tím, že lidé to natahují zbytečně moc.

7. Kudy to povedu

tejping kolene

Po té, co si několikrát zopakujete videosekvenci o natažení pásky, se rozhodnete. Usoudíte, že to vaše natažení je dostatečně podobné tomu co vidíte na videu. Mimochodem většina videí na You Tube jsou reklamního charakteru a jsou natáčena ze vzdálenosti dvou až tří metrů.
Ale nevadí, máte nataženo a rozhodnete se lepit. Lektor to dělá jedním zcela plynulým a lehce vypadajícím pohybem. Na koleni ještě tvaruje z pásky otvor na čéšku. Jenže vy jak to vedete, zjišťujete, že to není až tak jednoduché. Před očima najednou vidíte na koleni různé hrbolky a výčnělky a začnete se ztrácet v tom kudy tu pasku vlastně vést. Ale nalepujete. Postupně přelepíte koleno a jste pod ním. Tady někde by to mělo skončit. Mrknete na koleno a hle, ono mi to vyšlo jinde než lektorovi.  Autor si své dílo prohlédne a řekne si. Vedl jsme to správně? Většina lidí se do takového kroku ani nepustí.

8. Vypadá to jinak

Ano.  Každé lidské tělo je jiné a nás nemírně zaskočí, když si začneme podrobněji prohlížet jednotlivé části lidského těla a srovnávat je. Jak hodně se od sebe liší.
Nejde jen o to, že někdo je tlustý a někdo hubený, že tedy jejich koleno bude vypadat úplně jinak a to vás může od celého lepení odradit.
Jde o to, že máme například i jinak klenutá žebra. To pozmění celkový tvar hrudníku, po hrudníku se posune lopatka jinak a pro vás, kdo nemáte nakoukanou anatomii v praxi,  to může znamenat konec s tejpem ještě dříve, než jste začali.

Jedním z největších bloků je
nedůvěra sám v sebe.

9. Nedůvěra v techniku

Dle toho co slýchám běžně od lidí, tak zde koluje mnoho polopravdu a fám o vlastní účinnosti této metody. Možná právě proto, že nevíte, jak to funguje, nebo Vám to nalepili a zrovna Vám to nezabralo, pochybujete. Mnozí lidé věří, že je to jen placebo.
S tím se také setkávám.
Často se užití kinesiotapingu přeceňuje. Lepí se na kde co, jen abychom byli in. Avšak pozitivní účinky metody jsou jednoznačné a vycházejí z fyziologie samotného našeho těla. Kdo jste ještě nečetli, stáhněte si e-book zdarma 9 kouzel kinesiotapingu, kde vše vysvětluji.

10. Lenost a pohodlí

prášky na bolest

Pohodlnost a blízkost Ibalginu bude jistě další okolností, která vaši původně velkou odvahu něco nového se naučit, stát se potřebným a pomocným sobě i svým blízkým, zatlačí pod hladinu moře. I to je v pořádku. Metoda to není pro každého. A platíme si přece zdravotní pojištění.

No a protože 10 bodů je hezké číslo
a je půl druhé ráno, končím. Toto jistě bude dostačující.
Jsme Češi, nejsme žádní poserové.
Donedávna uměl každej táta opravit pračku
nebo se vrtal v motoru auta, takže věřím,
že v každém z vás je dostatečný um,
jak nalepit tejpy dobře.

 

>> Já vás to ráda naučím. <<

 

Pokud se chcete dozvědět více o tom, které bolesti dokáže tejping etektívne řešit, můžete se podívat na

>>tento článek<<

 

Odeslat komentář